Da, svima nam je jako poznat Kosi toranj u Pisi te teško da postoji osoba zainteresirana za putovanja koja za njega nikad nije čula. No, ima Italija još tornjeva, počevši od famoznog gradića San Gimignano u kojem su se doslovno natjecali tko će izgraditi viši toranj, pa sve do Bologne. Upravo u tom gradu i stajemo, jer se jedan tamošnji slavni toranj našao u opasnosti…
Povijesni toranj Garisenda prije nekoliko je dana zatvoren za javnost jer se smatra da trenutno nije najsigurnije mjesto u gradu. Toranj se već nagnuo, a i sami senzori postavljeni na njega detektirali su neko neobično i zabrinjavajuće kretanje. Napomenimo da je ovaj toranj, zajedno s tornjem "blizancem" Asinelli jedan od simbola grada.
Između planina i mora: Talijanski grad vještica koji je idealan za posjet ujesen +1
Garisenda se inače nalazi pod detaljnim promatranjem mjesecima zbog sve većeg pomicanja koje uzrokuju slabi temelji. "Radimo na tome da učinimo sve što je potrebno kako bismo zaštitili toranj", rekao je gradonačelnik Matteo Lepore tijekom sastanka gradskog vijeća.
Područje oko tornja Garisenda u Bologni zatvoreno je dok znanstvenici s gradskog sveučilišta prate kretanje strukture.
Povijesni spomenik izgrađen je između 1109. i 1119. godine i jedan je od bolonjskih takozvanih tornjeva blizanaca. zajedno s višim Asinellijem na koji su se turisti mogu popeti. Garisenda se uzdiže 48 metara visoko i nekoć je bila jedna od desetaka srednjovjekovnih kula oko grada koje su izgradili aristokratski stanovnici kako bi pokazali svoje bogatstvo. Originalno je bila visoka 60 metara, ali je smanjena zbog stabilnosti. U svojim književnim djelima spominjali su je mnogi slavni pisci počevši od Dantea, zatim Goethea, Dickensa…
Bogata povijest omiljenog jela: Recept za pizzu napoletanu iz 19. stoljeća +1
Struktura se već naginje pod kutom od četiri stupnja - samo malo manjim od poznatog nagiba od pet stupnjeva Kosog tornja u Pisi. No, sadašnje čudno ponašanje tornja potaknulo je zatvaranje cesta oko strukture kako bi se omogućilo detaljno praćenje potencijalne nestabilnosti. Odbor znanstvenika instalirao je akustične senzore koji će detektirati škripu ili pucanje, zajedno s njihalom za praćenje kretanja.
Također, i već spomenuti susjedni toranj Asinelli zatvoren je za posjetitelje.
"Usmjeravanje prometa dalje od područja oko tornja nije bilo zbog straha za sigurnost, već kako bi se omogućilo senzorima da zabilježe preciznije podatke" rekao je gradonačelnik Lepore.
Sam se toranj već godinama pokušava učvrstiti. Oko tornja su 2019. postavljene čelične trake, a 2022. temelji su ojačani injekcijama žbuke, no čini se da radovi nisu riješili problem. U svakom slučaju, nadajmo se kako će se toranj ipak ojačati, jer ostati bez ovakvog kulturnog blaga bila bi ogromna i nenadoknadiva šteta.
Između planina i mora: Talijanski grad vještica koji je idealan za posjet ujesen +1