U 7600 kilometara, od obala mora u Norveškoj do jugozapadnog Portugala, European Divide Trail je biciklistička ruta koja prolazi kroz devet zemalja, za što je potrebno 100 dana. Zaobilaznice, šumske staze i livadni putevi vijugaju podalje od velikih gradova, od sjeveroistoka do jugozapada Europe. Iako postoji dosta asfaltiranih dionica, većina kilometara se prelazi u prirodi.

Sjeverni dio s brojnim šumama, jezerima i rijekama vodi kroz Norvešku, Finsku i arktičke tundre Laponije te Švedsku. Šarenilo polja, sela i manjih gradova ide do Danske kroz središte zemlje do njemačkih regija i Francuske do ruba Švicarske, podnožjem moćnih Alpa. Prema jugu se zemlja pretvara u pijesak i kamenje, staze su neravnije, a teren se uspinje i postaje sve strmiji.

European Divide Trail može savladati većina off-road bicikala, ali zbog duljine puta, vremena koje je potrebno od početka do kraja puta, kao i promjenjivih vremenskih uvjeta, ova zahtjevna ruta još uvijek nije osobito popularna. Jacob Martin, jedan od avanturista koji su se odlučili na veliku europsku rutu, za Guardian je rekao: 

"Teren je raznolik: beskrajne šume, jezera, rijeke i makadamski putevi u Skandinaviji, zatim livade, šume, vrištine i travnjaci središnje Europe, i konačno Pirenejski poluotok s najvišim usponima od oko 2000 metara", opisuje trail na kojem mu se pridružila i suputnica Anna, te dodaje kako su ga istinski oduševili norveški fjordovi i litice te kampiranje u šumama. No staze u Njemačkoj su usporile vožnju zbog srušenog drveća koje je prepriječilo put pa je trebalo dizati bicikl preko trupaca. 

Kakva forma je potrebna? 

"Francuske i Španjolske planine bile su omiljene: Vosges, Jura, Pireneji i Sierra de Javalambre su posebni. Postoji nešto nevjerojatno u tome da dođete do malog utočišta u zalazak sunca nakon što ste cijeli dan ili dva vozili i gurali bicikl uzbrdo. Duž cijele rute osjećivali smo male gradove i sela u koja turisti inače ne zalaze", ispričao je Jacob Martin dodajući kako se nije previše pripremao niti je bio u formi života. Rutu je planirao u vožnji i iz dana u dan određivao u kojim će mjestima stati po namirnice, bez previše kompliciranja. A svima onima koji razmišljaju bi li se odvažili na European Divide Trail, savjetuje: "Učinite to!".

Do 8. siječnja 2025. godine, European Divide Trail završio je ukupno 51 pustolov: dvanaest iz Njemačke, sedam iz Ujedinjenog Kraljevstva, pet iz Belgije, četiri iz Nizozemske, po tri iz Kanade i SAD-a, po dva iz Danske, Češke, Australije, Austrije, Francuske i Švedske te po jedan sudionik iz Irske, Poljske, Finske, Norveške, Portugala, Švicarske i Novog Zelanda.

Kada ići?

Krećete li sa sjevera, najbolje je ići nakon svibnja i najkasnije krajem rujna. Imajte na umu da ljeto na sjeveru traje samo oko šest tjedana, tako da izvan ljetne sezone možete očekivati temperature ispod nule, uz mogućnost snijega ili leda.

Središnji dio je najugodniji od proljeća do jeseni. Međutim, imajte na umu da je Jursko gorje u Francuskoj poznato kao "francuski Sibir" jer je to najhladnije mjesto u zemlji.

Najbolje vrijeme za polazak s juga je tijekom travnja i svibnja, iako će najviša područja u istočnoj Španjolskoj i dalje biti hladna, a snijeg bi se ondje mogao zadržati do svibnja. Tijekom ljeta temperature znaju biti nemilosrdne i penjati se iznad 40 °C.
 

Najstrašniji motel u SAD-u: "Ukleto" mjesto usred ničega s 4000 klaunova Clown motel u gradu Tonopah u Nevadi, SAD - 1 Clown motel u gradu Tonopah u Nevadi, SAD - 2 Clown motel u gradu Tonopah u Nevadi, SAD - 3 +2 Clown motel u gradu Tonopah u Nevadi, SAD - 4

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju