Želite li poboljšati zdravlje svojeg probavnog sustava, u svakodnevnu prehranu uvedite fermentiranu hranu. Fermentacija je kemijska razgradnja tvari pomoću bakterija, kvasaca i drugih mikroorganizama tijekom koje se ugljikohidrati poput šećera i škrobi pretvaraju u organsku kiselinu (i alkohol).
Nekoć se fermentacija koristila kako bi se određenoj namirnici povećao rok trajanja. Danas je opće poznato da je fermentirana hrana lakše probavljiva, a da njezina konzumacija povećava broj korisnih bakterija i probiotika u crijevima te podržava zdravlje probavnog sustava.
Većina proizvoda napravljenih od mlijeka je fermentirana jer nastaje dodavanjem startera, odnosno laktobacila i bifidobakterija, koji šećere razgrađuju u mliječnu kiselinu. U toj kategoriji ponajviše se ističu kefir, jogurti, kiselo mlijeko i sirevi.
Kefir je moćan fermenentirani proizvod koji je dobar za zdravlje probave (Foto: Shutterstock)
Kiseli kupus i kimchi
Ne konzumirate namirnice biljnog porijekla, a želite uživati u blagodatima fermentirane hrane (i pića)? Nema problema, okrenite se namirnicama na bazi soje. Na raspolaganju vam je sve od fermentirane paste od soje ili takozvane miso paste do fermentiranih sojinih zrna poznatih i po imenu tempeh.
Uživajte i u fermentiranom povrću. U hrvatskoj tradiciji ukorijenjena je priprema kiselog kupusa koji nastaje procesom fermentacije. Sve je popularnije i uživanje u kimchiju, odnosno fermentiranom povrću u začinjenom umaku koje se najčešće priprema od kineskog kupusa, mrkve i daikona.
Sjajan izvor probiotika donosi i piće kombucha, koje nastaje fermentacijom zaslađenog zelenog ili crnog čaja, a u koji je dodana kultura kombucha, poznata i po imenu Scoby.
Najbolji fermentirani proizvodi:
- kefir
- jogurt
- kiselo mlijeko
- kiselo vrhnje
- sir
- tempeh
- miso
- kiseli kupus
- kimchi
- kombucha.
3 odlična razloga zbog kojih bismo češće trebali jesti paprike +7