U trendu Kviz općeg znanja - 1 Hrana za mozak Kviz općeg znanja: 15 pitanja koja će pravi kvizaši smazati za doručak Složenac od naribanih tikvica Najlakši recept Izvana hrskav, a iznutra mekan i sočan: Naribajte tikvice i napravite ovaj neodoljivi ljetni složenac Apartman Sto ljudi... Najgori gosti na koje se tuže domaći iznajmljivači: "Dva tjedna nisu izlazili iz apartmana, ne znam što su radili"


1. Šafran

Za najskuplji začin svijeta treba izdvojiti oko 60 tisuća kuna po kilogramu, jer ova biljka iz porodice Iridaceae cvjeta samo jednom godišnje, i to na dva tjedna. Uz to, za kilogram začina treba skupiti između 80 i 150 tisuća cvjetova biljke. Šafranom se boji hrana, a začinjavaju slani i slatki obroci – najčešće na temelju riže i mesa.

2. Vanilija
Drugi najskuplji začin svijeta ujedno je jedan od najčešće korištenih u svijetu slastičarstva. Od vanilije se rade sladoledi, kolači i druge slastice. Umjetni okus vanilije jeftin je i široko dostupan na tržištu, dok 'prava' vanilija dolazi od mahune vanilije koja se ručno skuplja u Meksiku, na Madagaskaru i Tahitiju. Za kilogram ovih mahuna valja izdvojiti od 700 do 2500 kuna ovisno o kvaliteti namirnice.


3. Kardamom
Azijske i skandinavske zemlje velike su ljubiteljice kardamoma koji originalno potječe iz jugozapadne Indije. Riječ je o sjemenkama grmolike biljke, koja se najčešće dodaje riži, voću, pekarskim proizvodima, slasticama, kavi, likerima i u marinadama za meso. Cjelovite sjemenke prodaju se po cijeni oko 200-tinjak kuna za kilogram, dok je mljeveni kardamom moguće kupiti i po tri puta manjoj cijeni.

4. Klinčić

Jeste li znali da klinčić potječe iz Indonezije? Ovaj prepoznatljivi simbol novogodišnjih blagdana kojima se aromatiziraju pića i slastice prodaje se po cijeni od stotinjak kuna po kilogramu. Sušeni cvjetovi klinčića koriste se u proizvodnji parfema, dok je njegovo ulje prirodan antiseptik.

5. Cimet
Kakvi bi to zima bila bez utješnog mirisa cimeta? Ovaj začin s krajnjeg istoka Zemlje jedna je od najstarijih mirodija uopće. Razlikujemo nježniji cejlonski cimet koji se obično prodaje u obliku štapića, i oštriji kasija cimet koji najčešće dolazi u mljevenom obliku, a obično s cijenom od oko sedamdesetak kuna po kilogramu.