• Hrana i piće
  • Putovanja
  • Aktualno
  • Zanimljivosti
  • Škola kuhanja
  • Želim više
  • Preporuke
Upravljaj obavijestima

Prati nas

  • Impressum
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima
close image
  • Dnevnik.hr
  • Vijesti
  • Sport
  • Showbizz
  • Lifestyle
  • Zdravlje
  • Biznis
  • Zabava
  • Tv
Putovanja #Kamo putovati

Dobro došli u Malu Veneciju: Je li ovo najljepši gradić na svijetu?

Povoljne povratne karte iz Budimpešte do Basela možete pronaći po cijeni već od 20 eura, dok ćete za let iz Zagreba trebati izdvojiti i više od 100 eura...

Punkufer avatar placeholder
Vikendmanijaci.com 15.07.2021 11:53 komentari
viber Created with Sketch.
Slika nije dostupna
Slika nije dostupna

U trendu Nedjeljna piletina Puna sokova Savršeno sočna: Recept za malo drugačiju nedjeljnu piletinu Novi kviz općeg znanja - 10 15 pitanja Novi kviz općeg znanja: Za one koji ne odustaju (ni) kad je najteže Falowiec u ulici Obroncow Wybrzeza u Gdanjsku - 3 3 autobusne stanice Zgrada od 10 katova u koju bi stali svi stanovnici Delnica: Komunistički gigant koji još uvijek privlači pažnju

Francuska Mala Venecija s bogatom enološkom ponudom i srednjovjekovnim štihom poziva na istraživanje. Mnogi kažu da to nije grad, već selo, a mi znamo zašto. Zato što ćete se tamo osjećati kao da ste u 16. stoljeću, obavijeni francuskim šarmom.

Kako do Colmara?

Poželite li do Colmara, putovanje neće biti tako jednostavno, no, vjerujte, isplati se. Opcije avionom su sljedeće: avionom iz Zagreba ili Budimpešte možete do Züricha, Basela i Stuttgarta, a najbrža će vam i najjeftinija opcija biti let do Basela.

Primjerice, jeftine povratne karte iz Budimpešte do Basela možete pronaći po cijeni već od 20 eura, dok ćete za let iz Zagreba trebati izdvojiti i više od 100 eura. U sezoni se može i iz Splita direktno do Švicarske, ali tu aviokartu mogli biste platiti barem 200 eura.

Kad stignete na aerodrom u Baselu, pronađite autobus broj 50 i vozite se sve do Basel Bahnhof, za što ćete izdvojiti do maksimalno 5 eura po osobi. Od tamo do Colmara dijeli vas samo 45 minuta vožnje vlakom. Cijenu prijevozne karte za vlak ovisno o terminu možete izračunati ovdje.

Kako se kretati po gradu?    

U slučaju da vam je potreban javni prijevoz, ne brinite se, dostupne su autobusne linije kojima možete do koje god lokacije poželite, pa čak i do okolnih gradova. Super je i informacija da ćete za prijevoznu kartu koja vrijedi 24 sata od njezina poništavanja platiti samo 3,60 eura, a voziti se možete vlakovima i autobusima.

Postoji i opcija kupnje jednokratnih prijevoznih karti za koje ćete izdvojiti 1,40 eura, no bolja je opcija kupnje karte koja vrijedi 24 sata od poništavanja. Imajte na umu da vozači ne prihvaćaju novčanice u apoenima od 20 eura naviše, stoga pripremite sitan novac.

Zanimljive činjenice o Colmaru

Colmar je simpatični francuski gradić koji se smjestio na sjeveroistoku Francuske u regiji Alsace. Mnogi koji ga posjete kažu da se ovdje zapravo osjećate kao na selu, a ne u nekom gradu. To tako zaista i jest jer ćete ovdje doživjeti pravi francuski štih srednjovjekovnog života.

Ako tražite mjesto koje i danas izgleda kao što je izgledalo u 16. ili 17. stoljeću, Colmar je pravi odabir za vas. Ne brinite se ako mislite da ćete se umoriti šetajući ili istražujući grad jer cijeli povijesni dio Colmara možete prijeći pješice u samo pola dana. Dakle, idealno mjesto za posjet i istraživanje u 24 sata.

Kao što smo već spomenuli u početku članka, do Colmara možete ako dođete do Züricha, Basela i Stuttgarta, što znači da su vam Švicarska i Njemačka tamo zaista blizu. Odlično je to što u tom mjestu kiše gotovo i nema, pa se Colmar smatra jednim od najsuših gradova u Francuskoj. Mi kažemo idealno jer o vremenskim neprilikama tamo se ne treba brinuti zbog "sunčane" mikroklime.

Ako pak ima dovoljno sunca, ima i vinove loze pa se tako upravo Colmar smatra središtem francuske alzanske vinske regije, što znači samo jedno – enologija i ponuda vina su izuzetni. Nikako nemojte otići, a da ne degustirate Muscat i Gewürztraminer.

Osim kvalitetne enološke ponude sigurno će vam se u šetnji gradom svidjeti i zanimljiva arhitektura. Naime, zbog blizine s njemačkom tamo još uvijek možete doživjeti njemački utjecaj gradnje. Drvene kuće obojene su u različitim bojama, što predstavlja kombinaciju francuskog i njemačkog stila gradnje.

Colmar često nosi naziv i Mala Venecija. Ne samo zbog tog šarmantnog štiha već i jer se gradom protežu kanali obližnje rijeke Lauch. Ako uzmemo u obzir i fontane i male povijesne trgove, zaista, kao da ste u Veneciji u malom.

Što vidjeti i doživjeti u Colmaru u 24 sata?   

Kao i svaki drugi turistički posjet, pretpostavljamo da ćete i ovaj započeti istraživanjem povijesti i kulture grada. Krenite s upoznavanjem starog grada i prošećite se srednjovjekovnim uličicama koje su ukrašene drvenim kućicama i renesansnim palačama koje gradu daju posebni štih.

Od muzeja svakako se isplati otići u onaj koji se nalazi u dominikanskom samostanu koji datira iz 13. stoljeća, a zove se Musée d’Unterlinden. Tamo vas čeka mnoštvo umjetnina koje predstavljaju kasnu gotiku i renesansu, a među ostalima posebno se ističu i djela Picassa, Renoira, Braquea i Moneta. Ulaznicu ćete platiti 13 eura.

Kao što smo već i spomenuli, kako Colmar znaju nazivati i Malom Venecijom, bila bi prava šteta da, kad ste već tamo, ne shvatite i zašto je to tako. Zaputit ćete se južno od centra grada do mjesta na kojem se rijeka Lauch odvaja od kanala i čini mjesto vizualno privlačnim, kao i Venecija.

Ta će vas šarmantna četvrt oduševiti, a istražiti je možete prelazeći dva mostića i gledajući predivne prizore tradicionalnih kolmarskih kuća. Možda ne bi bilo loše da se provozate i brodićem te uživate u prizorima s rijeke.

Fotkat ćete se obvezno kraj zgrade Maison Pfister, koja je pravo oličenje renesansne arhitekture ovog kraja, ali i zgrade Koïfhus, najstarije građanske kuće u gradu. Volite li sakralne građevine, zaputit ćete se prema gotičkoj crkvi, odnosno kolmarskoj katedrali Collégiale Saint-Martin de Colmar koja datira u 13. stoljeće.

Osvježite se kraj fontane Schwendi, koja se nalazi iza zgrade Koïfhus, kupite pokoji suvenir u Maison Adolph, a ako ste pak pravi zaljubljenik u enologiju i vina, zakoračite vinskom rutom regije Alsace koja je dužine 170 kilometara. Vjerujte, iskustvo ispijanja rizlinga više nikad neće biti isto.

Kad ogladnite, kušajte lokalne specijalitete kao što su bretzel, inačica pereca s topljenim sirom, a obvezno kušajte i kugelhopf, spužvasti kolač s grožđicama, bademima i trešnjama. Tu su još i choucroute, fermentirani kupus s odrescima svinjetine i tri vrste kobasica i tarte flambée, tijesto s kremastim sirom, lukom i slaninom.

Uživajte u Colmaru!
 

  • #Kamo putovati
  • #colmar
  • #Francuska
viber Created with Sketch.
inspirativno najčitanije
Zgrada od 10 katova u koju bi stali svi stanovnici Delnica: Komunistički gigant koji još uvijek privlači pažnju
3 autobusne stanice
Zgrada od 10 katova u koju bi stali svi stanovnici Delnica: Komunistički gigant koji još uvijek privlači pažnju
Piramida na sjeveru Europe: Mistična građevina usred šume koja je nastala iz neopisive tuge
Kraljevski spomenik
Piramida na sjeveru Europe: Građevina usred šume koja je nastala iz neopisive tuge
"Hrvati su postali jako neljubazni u zadnjih 10 godina": Evo zašto se ljudi više ne vraćaju kod nas na more
Teške su riječi pale
Razlozi zbog kojih se turisti neće vratiti kod nas: "Hrvati su postali jako neljubazni u zadnjih 10 godina"
Tako jednostavno, a tako dobro: Recept za proljetni pesto od graška
Za tjesteninu i sendviče
Tako jednostavno, a tako dobro: Recept za proljetni pesto od graška
Tiramisu torta: Recept za fantastični desert idealan za blagdane
Božanstvenog okusa
Recept za tiramisu tortu: Pripremite spoj koji ne može razočarati
Recept za marinirana pileća krilca
5 minuta pripreme
Ljepljiva, sočna i mirisna: Brzinska marinada za savršena krilca
Novi kviz općeg znanja: Za one koji ne odustaju (ni) kad je najteže
15 pitanja
Novi kviz općeg znanja: Za one koji ne odustaju (ni) kad je najteže
Savršeno sočna: Recept za malo drugačiju nedjeljnu piletinu
Puna sokova
Savršeno sočna: Recept za malo drugačiju nedjeljnu piletinu
Europa vlakom iz Zagreba: Gradovi do kojih možeš stići bez aviona... i uživati u vožnji
Nadohvat ruke
Europa vlakom iz Zagreba: Gradovi do kojih možeš stići bez aviona... i uživati u vožnji
Tjedni jelovnik proljetna lagana jela od 18.5. do 24.5. 2026.
Tjedni jelovnik
Proljetna, lagana i jako fina jela: Imamo 7 sjajnih recepata za svaki dan ovoga tjedna
Mjesto u kojem svi žive uz istu ulicu dugu 9 kilometara
Hit na društvenim mrežama
Mjesto u kojem svi žive uz istu ulicu dugu 9 kilometara
Zgrada od 10 katova u koju bi stali svi stanovnici Delnica: Komunistički gigant koji još uvijek privlači pažnju
3 autobusne stanice
Zgrada od 10 katova u koju bi stali svi stanovnici Delnica: Komunistički gigant koji još uvijek privlači pažnju

Nastavi čitati

Ne propustite ni ovo
vijesti
Otkriveni detalji Pavlekove liste: Evo koji se iznosi nalaze uz Kostelića
Afera u skijanju
Procurili detalji Pavlekove liste: Evo koji se iznosi nalaze uz Kostelića, Kovačevića, Krajača...
Kupnja stana postaje sve teža: Kamate rastu zbog krize na Bliskom istoku
kriza se prelila na tržište
Stiže novi udar za kupce nekretnina: U drugim zemljama već se događa crni scenarij
Policajci na D1 zaustavili 19-godišnjaka pa ga fizički napali i ozlijedili? Suspendirani su
Na D1
Policajci zaustavili 19-godišnjaka pa ga fizički napali i ozlijedili? Suspendirani su
show
Frontmen benda Beartooth Caleb Shomo javno je priznao da je homoseksualac
dugo skrivana tajna
Pjevač nakon 13 godina braka objavio da je gej, podržala ga i bivša supruga
Maja Šuput i Bloom bili su u novoj avanturi
Fotke kao s razglednice
Nova morska avantura Maje i Blooma: Uživali su u sunčanom bijegu na jug Hrvatske
Stewart MacLean pronađen mrtav u Kanadi
smrt pod istragom
Ubijen glumac iz popularne serije, policija otkrila jezive detalje slučaja
zdravlje
Hidrokortizon krema: Svi je imaju kod kuće, a malo tko zna ove moguće nuspojave
Koristi se kod različitih kožnih stanja
Hidrokortizon krema: Svi je imaju kod kuće, a malo tko zna ove moguće nuspojave
Dishidroza ruku: Ako vam pucaju dlanovi i pojavljuju se mjehurići, pročitajte ovo
Piše liječnik
Dishidroza ruku: Ako vam pucaju dlanovi i pojavljuju se mjehurići, pročitajte ovo
Sok od bazge (40 cvjetova): Naslijeđe naših baka koje osvaja mirisom, okusom i ljekovitošću! Evo jednostavnog recepta
vraća nas u djetinjstvo
Sok od bazge (40 cvjetova): Naslijeđe naših baka koje osvaja mirisom, okusom i ljekovitošću! Evo jednostavnog recepta
zabava
"Kako prepoznati Hrvate na plaži": Možemo se mi smijati Česima, ali ovako nas vide drugi
Jeste li znali?
"Kako prepoznati Hrvate na plaži": Možemo se mi smijati Česima, ali ovako nas vide drugi
Uhvatio djelatnicu restorana u odvratnom činu, gledatelji ne mogu vjerovati očima
WTF?
Uhvatio djelatnicu restorana u odvratnom činu, gledatelji ne mogu vjerovati očima
Ovaj kviz pokazuje koliko ste toga stvarno upili tijekom života
Pokažite što znate!
Ovaj kviz pokazuje koliko ste toga stvarno upili tijekom života
tech
Apple je uspio riješiti veliki problem: Nema više zapreka za proizvodnju najskupljeg iPhonea
Stiže sljedeće godine
Apple je uspio riješiti veliki problem: Nema više zapreka za proizvodnju najskupljeg iPhonea
sport
Gazda želio počastiti Jakirovića, ali on se zahvalio: "Draža mi je Hrvatska"
poklon za plasman
Gazda želio počastiti Jakirovića, ali on se zahvalio: "Draža mi je Hrvatska"
VIDEO Usik jedva sačuvao pojaseve protiv legendarnog borca: Kontroverzni prekid razljutio boksački svijet
DRAMA U EGIPTU
VIDEO Usik jedva sačuvao pojaseve protiv legendarnog borca: Kontroverzni prekid razljutio boksački svijet
Elche izbjegao ispadanje iz La Lige: Gonzalo Villar službeno prodan iz Dinama
Pogledajte rasplet
Dok na Maksimiru traje proslava titule, Dinamu je stigla milijunska svota iz Španjolske
tv
Tajne prošlosti: Uvijek nasmijana i puna samopouzdanja - privlači pažnju gdje god se pojavi
TAJNE PROŠLOSTI
Uvijek nasmijana i puna samopouzdanja - privlači pažnju gdje god se pojavi
Crno more: Pitanje je vremena kada će se istina saznati
CRNO MORE
Pitanje je vremena kada će se istina saznati
Kumovi: Došao je kao spas u zadnji čas i sačuvao je sramote
KUMOVI
Došao je kao spas u zadnji čas i sačuvao je sramote
putovanja
Zgrada od 10 katova u koju bi stali svi stanovnici Delnica: Komunistički gigant koji još uvijek privlači pažnju
3 autobusne stanice
Zgrada od 10 katova u koju bi stali svi stanovnici Delnica: Komunistički gigant koji još uvijek privlači pažnju
Titula jednog od najljepših sela na svijetu donijela im je samo probleme: "Više nemamo privatnosti, a turisti ništa ne troše"
Filmski ugođaj
Titula jednog od najljepših sela donijela im je samo probleme: "Više nemamo mira, a turisti ništa ne troše"
Savršeno sočna: Recept za malo drugačiju nedjeljnu piletinu
Puna sokova
Savršeno sočna: Recept za malo drugačiju nedjeljnu piletinu
novac
Ovo su europske zemlje u kojima ultrabogati zarađuju najviše: Susjedi pri vrhu, Hrvatska ispod prosjeka
Mali krug ljudi
Ovo su europske zemlje u kojima ultrabogati zarađuju najviše: Susjedi pri vrhu, Hrvatska ispod prosjeka
Dvorac u Zagorju na aukciji. Početna cijena 1,46 milijuna eura
Povoljno
Dvorac u Zagorju na aukciji. Početna cijena 1,46 milijuna eura
Ovi vinari vjeruju da glazba stvara bolje vino: “Nakon punjenja boca danima puštamo Beethovena i Morriconea”
Spas u notama
Ovi vinari vjeruju da glazba stvara bolje vino: “Nakon punjenja boca danima puštamo Beethovena i Morriconea”
lifestyle
Ambra Latte by Jordi Fernández u nagradnoj igri na portalu Zadovoljna.hr
Najtraženiji parfem
Ovaj rasprodani parfem opisuju kao "miris koji grli", svi ga žele u svojoj kolekciji
Je li poklon zadarskih maturanata primjeren?
Što vi mislite?
Iza automobila za profesoricu krije se puno veća priča: Što su maturanti zapravo htjeli poručiti?
Street style izdanje: Nevenka Ivančec Jakovac
SJAJNO IZDANJE!
Dama s pokrićem čiji stil slavi zagrebačka špica opet nas je oduševila
sve
Frontmen benda Beartooth Caleb Shomo javno je priznao da je homoseksualac
dugo skrivana tajna
Pjevač nakon 13 godina braka objavio da je gej, podržala ga i bivša supruga
Ambra Latte by Jordi Fernández u nagradnoj igri na portalu Zadovoljna.hr
Najtraženiji parfem
Ovaj rasprodani parfem opisuju kao "miris koji grli", svi ga žele u svojoj kolekciji
Maja Šuput i Bloom bili su u novoj avanturi
Fotke kao s razglednice
Nova morska avantura Maje i Blooma: Uživali su u sunčanom bijegu na jug Hrvatske
Hrvatska
Teške su riječi pale

Razlozi zbog kojih se turisti neće vratiti kod nas: "Hrvati su postali jako neljubazni u zadnjih 10 godina"

"Moja obitelj svako je ljeto provodila u Hrvatskoj kad sam bio mlad. Sada je više ni ne razmatraju kao turističku destinaciju", podijelio je svoje mišljenje jedan korisnik Reddita. NASTAVI ČITATI

Vezani sadržaj

  • Hrvatska Putovanja
    Teške su riječi pale

    Razlozi zbog kojih se turisti neće vratiti kod nas: "Hrvati su postali jako neljubazni u zadnjih 10 godina"

  • Baćinska Jezera - 5 Putovanja
    Predivno utočište

    Biseri kraljice Teute: Jedno od rijetkih mjesta na jadranskoj obali na kojem možete uživati u miru čak i u srcu turističke sezone

  • Putovanje u Kolumbiju Maje Savić - 9 Putovanja
    Na ovo treba pripaziti

    "Priznajem, bilo me je malo strah": Maja je sama otputovala u Kolumbiju na 13 dana, evo kako ih je provela

 
Upravljaj obavijestima
© Punkufer
  • Impressum
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima

404image

close