Morgan le Fay (tal. fata morgana, franc. morgane la fée) vila je i čarobnica koju ste mogli susresti u srednjovjekovnim pričama, na primjer legendi o Arturu ili u novije vrijeme u Marvelovoj kući čudesa. Vještičarenje i čarobiranje učila je od samog Merlina, a osobito je vješto znala koristiti prirodne fenomene za svoja čaranja. Govori se da je na prijevaru namamila mnoge mornare u smrt, pa je jedna od najefektnijih optičkih varki koje potpisuje priroda nazvana upravo po njoj – fatamorgana.

Od davnina su ljudi prepričavali kakve su sve nestvarne, zastrašujuće ili nemoguće prizore ugledali, lebdeća naselja, naopake brodove, planine koje ne postoje, a ponekad bi se ispred njih pojavili – i oni sami. I govorili su istinu.

Zaigrana fizika

Danas znamo da se radi tek o optičkoj iluziji, prividu nastalom zbog loma svjetla, ali fatamorgane još djeluju jednako stvarno i strašno. Ovakve se optičke pojave u atmosferi nazivaju miraž (franc. mirage - čudo), a nastaju kada postoji veliki temperaturni gradijent, pa između slojeva različite gustoće dolazi do refrakcije, totalne refleksije i svijanja zraka svjetlosti.

Razlikujemo donji miraž, odnosno lažnu sliku koja se pojavljuje ispod stvarnog predmeta, a događa se kada su donji slojevi zraka zagrijaniji od gornjih. Ta se pojava događa često ljeti na užarenom asfaltu, ili pak na Jadranu zimi kada bura naglo ohladi sloj zraka iznad mora.

Gornji miraž uspravna je ili obrnuta slika iznad stvarnog predmeta koja nastaje kada su donji slojevi zraka hladniji od gornjih. Tako se, ako su slojevi zraka različitih temperatura nisko, čini da otoci ili brodovi – lebde u zraku. Takav se tip miraža naziva fatamorganom, a što ste dalje od fatamorgane, ona se čini višom.

Ipak nisu bili ludi

Fatamorgana se često vidi u pustinjama, tropskim krajevima i na moru. U Europi su fatamorgane česte u Messinskom tjesnacu, a sigurno najpoznatija fatamorgana koja je nadahnula i Richarda Wagnera jest brod duhova Ukleti Holandez.

Početkom 19. stoljeća zbog fatamorgana su na karte Arktičkoga kruga ucrtana i neka nepostojeća kopna, a krajem rujna 1846. godine Edinburgh se pojavio u oblacima iznad 325 kilometara udaljenog Liverpoola. Prema nekima i Titanicu je presudila fatamorgana, a jedna od većih i nedavnijih bila je ona kojoj su svjedočile tisuće ljudi. U svibnju 2005., naime, iznad obale kineske pokrajine Shandong četiri je sata "lebdio grad", a promatrači su jasno mogli vidjeti zgrade, ulice, pa čak i automobile. 

Fatamorgana se često pojavljuje i na Antarktici, na što su se već naviknuli znanstvenici s postaje McMurdo, a jedna od najopasnijih je ona u afričkoj pustinji Erg er-Ravi. Najčešće se pojavljuje kao oaze, koje se čini vrlo blizu, ali u stvarnosti su udaljene i više stotina kilometara.

Nije fatamorgana: Gola ljepota hrvatske Sahare u kojoj vas čekaju mir, tišina i pitoma divljina Plaža Sahara - 3 Plaža Sahara - 2 Plaža Sahara - 1 +4 Plaža Sahara u Loparu na Rabu - 4

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju