U borbi protiv svakodnevnih prometnih gužvi i zagađenja, grad New York uveo je posebne naplate za vožnju tijekom najveće špice. Ovaj potez dugo je razrađivan, a početkom siječnja uredba je stupila na snagu pa se na Manhattan više ne može samo tako. Cijena ulaza u gradski centar ovisi o dobu dana, vrsti vozila, ali i o mjestu na kojem ulazite.
Gradska vlast uvjerena je da će nova prometna politika uroditi i manjim prometnim gužvama, ali i da je korak prema modernijem i efikasnijem javnom prijevozu u Velikoj Jabuci. Naime, sav prihod ostvaren od naplaćenih cestarina u vrijeme najveće prometne gužve uložit će se u poboljšanje javnoga gradskog prijevoza.
Špica od 5 do 21, svaki dan
Naplaćivanje vožnje automobilom u vrijeme najvećih gužvi može utjecati na poimanje urbane mobilnosti i pomoći ne samo rasterećenju gradskog prometa, nego i smanjenju stakleničkih plinova. Slične inicijative postoje i u nekoliko drugih svjetskim metropola poput Singapura, Osla i Londona.
Promet u New Yorku - 3 (Foto: Getty Images)
Protivnici novih mjera zabrinuti su zbog financijskog opterećenja koja će nova regulacija prometa na Manhattanu donijeti građanima slabijeg imovinskog statusa i malim tvrtkama. Ovisno o punktu na kojem ulaze u grad, vozači osobnih automobila platit će cestarinu u iznosu između 13,50 i 27 dolara, odnosno, nešto malo manje eura (između 13,20 i 26,29 eura).
Najskuplji se iznos plaća radnim danom u špici, koja u ovome gradu traje od 5 ujutro do 21 sat. U zonu gustog prometa na Manhattanu ulazi više od 700 tisuća vozila na dan, pa grad očekuje da će ovom mjerom zaraditi više od 400 milijuna dolara dnevno.
Područja naplate cestrarine označena su prometnom signalizacijom, a kako se naplata provodi elektronički, mnogi su već počeli – prekrivati tablice. Tvrtke su pak veće cijene prijevoza odlučile preliti na klijente, ali kako će novi sustav doista funkcionirati još je rano reći jer se ne provodi niti dva tjedna.
Nepoznata Medvednica: Vrh bez gužve s kojega se otvara jedan od najljepših pogleda s ove gore +10