Marco Pierre White dolazi u Hrvatsku na Weekend Food Festival, koji će se održati od 11. do 13. travnja 2025. godine u Rovinju.

Marco Pierre White s ponosom nosi titulu prvog engleskog chefa koji je dobio tri Michelinove zvjezdice za svoja jela. Sudac Matt Preston u australskom Masterchefu nazvao ga je kumom moderne francuske kuhinje, a mnogi su komentirali i da je čovjek zaslužan za karijere drugih velikih kuhara današnjice, poput Gordona Ramsayja ili Curtisa Stonea.

Rođen je 11. prosinca 1961. godine u Leedsu u šesteročlanoj obitelji, gdje je otac Frank bio profesionalni kuhar, a majka Maria-Rosa Gallina, inače talijanska iseljenica, brinula se za svojih četvero sinova. Nažalost, umrla je kad je Marco imao samo šest godina, što je ostavilo dubok trag na njega.

U djetinjstvu je bio vrlo izoliran od ostatka obitelji, a u školskoj klupi nezainteresiran za sudjelovanje u nastavi. Ne čudi, stoga, što je napustio srednju školu Allerton kao šesnaestogodišnji mladić i počeo se baviti poslom svoga oca u kuhinji Box Tree u Illkleyu.

Nikad nisam želio biti kuhar, ali to je posao koji je radilo puno mladića srednjeg sloja poput mene, priznao je Marco Pierre White o svojim karijernim počecima. No za razliku od oca, koji je kuhao klasičnu britansku hranu s puno masnoća i malo mašte, Marco je od početaka pokazivao veliki talent u kuhinji.

Gordon Ramsay naučio je kuhati u kuhinji Marca Pierra Whitea Gordon Ramsay naučio je kuhati u kuhinji Marca Pierra Whitea (Foto: Profimedia)

Jednostavnost okusa

Sa 7,36 britanskih funti u džepu, nešto odjeće i knjiga vrlo brzo seli se u London te započinje učiti od slavne braće Roux u restoranu Le Gavroche. Male tajne kuharskog svijeta otkrit će mu i Pierre Koffman u restoranu La Tante Claire, Raymond Blanc u Le Manoiru te Nicom Ladenis u restoranu Ninety Park Lane.

Majka priroda je pravi umjetnik, a naš posao kao kuhara je da joj dozvolimo da zasja u punom sjaju, filozofija je kuhanja Marca Pierrea Whitea, koji preferira jednostavnost okusa. Upravo je zato svjetsku slavu stekao jednostavnim jelima od tek nekoliko sastojaka koji tvore kompleksnu dubinu okusa.

Slavni restoran Harvey's u Wandsworthu Commonu otvorio je 1987. godine sa zajmom od 67.000 britanskih funti koje je posudio od banke Yorkshire iz Sheffielda. U manje od godine dobio je svoju prvu Michelinovu zvjezdicu, a godinu dana kasnije i drugi prestižni simbol vrhunske kuhinje.

Na njegovu jelovniku našli su se klasici francuske kuhinje, a posebno su bile hvaljene tagliatele s kamenicama te svinjska njuška s gljivama.

U Harvey'su je prvu veću priliku dao Gordonu Ramsayju, koji je potkraj osamdesetih godina bio nepoznato ime u kuharskom svijetu. Mladi Ramsay pod Marcom je radio gotovo tri godine te je svakodnevno bio izložen prostim riječima, letećim noževima i nevjerojatnom pritisku.

Upravo su zato mnogi pretpostavili da je ponašanje Gordona Ramsayja u televizijskoj seriji "Paklena kuhinja" samo kopija onoga što je sam doživljavao u Harvey'su.

Posebno izdanje legendarne kuharice White Heat Marca Pierrea Whitea Posebno izdanje legendarne kuharice White Heat Marca Pierrea Whitea (Foto: Profimedia)

Zločesto dijete moderne kuhinje

Zločesto dijete moderne kuhinje svoj je nadimak zaslužilo s razlogom. Na početku karijere često je izbacivao goste iz restorana ako su se drznuli komentirati njegovu hranu na negativan način. Ako bi gost tražio da uz obrok dobije pržene krumpire, koji nisu bili na jelovniku, Marco bi ih ručno izrezao i osobno ispekao, a potom ih naplatio 25 funti zbog dodatno potrošenog vremena.

Postoji i priča o jednom mladom chefu u Harvey'su koji se požalio na vrućinu u kuhinji, nakon čega mu je Marco oštrim kuharskim nožem rasparao stražnju stranu kuharske bluze i hlača da ga rashladi.

Ako nisi ekstreman, ljudi će se koristiti prečacima jer te se ne boje, tim je riječima White pokušao objasniti strategiju u svojoj kuhinji.

Imidžu zločestog dečka pridonio je i njegov rock 'n roll izgled sastavljen od duge kose i cigareta, koje je rijetko kad vadio iz usta, a najbolje ih je ovjekovječio Bob Carlos Clarke u kuharici ''White Heat'' iz 1991. godine. Uz njegovu su se kuharicu učili kuhati brojni slavni kuhari, kao i neka poznata kuharska imena iz Hrvatske.

Marco Pierre White Marco Pierre White (Foto: Guliver)

U kuharsku mirovinu s 38 godina

Treću Michelinovu zvjezdicu Marco Pierre White zaradio je u restoranu koji je nosio njegovo ime, a nalazio se u sklopu nekadašnjeg hotela Hyde Park, koji je danas pretvoren u Mandarin Oriental. S 33 godine postao je prvi engleski kuhar kojeg je dopala ta čast. Braća Roux i Pierre Koffman ovjenčani su s trima Michelineovim zvjezdicama u Velikoj Britaniji prije njega, ali su po nacionalnosti Francuzi.

Potom se preselio u Oak Room hotela Le Meridien Piccadilly, gdje je 1999. godine profesionalno skuhao i svoje posljednje jelo. Na vrhuncu slave i s 38 godina života odlučio je vratiti Michelinove zvjezdice te otići u kuharsku mirovinu.

Dosadilo mu je što radi po cijele dane šest dana u tjednu, zbog čega nije stizao viđati svoje troje djece: jedanaestogodišnju kćer Letitiju iz prvog braka s Alex McArthur te dva sina – šestogodišnjeg Luciana i četverogodišnjeg Marca mlađeg iz veze s Matildom Conejero.

U kuhinji sam proveo 21 godinu života i moja ljubav prema restoranima nikad neće umrijeti. Mnogim ljudima teško je odustati kada su na vrhu. Ja sam dobio sve tri Michelinove zvjezdice, ali bilo ih je uzbudljivije loviti nego braniti, pojasnio je.

Nov život Marca Pierra Whitea

Nakon što je okačio kuhaču o klin, posvetio se ugostiteljskom poslu, poučavanju te povremenim nastupima na televiziji i različitim gastronomskim manifestacijama. Našao se čak u ulozi ambasadora temeljaca u kocki brenda Knorr, što je razbjesnilo mnoge njegove obožavatelje, koji su ga napali da se prodao velikim korporacijama.

Moderna kuhinja danas ga ne zanima. Štoviše, pomodarske restorane ne voli: Poslužuju hranu kao na pokretnoj traci po 18 sljedova, a svaki od njih je mlak. Želim da moja hrana bude vruća. Ne volim u restoranu sjediti po tri sata. Nakon sat vremena postane mi dosadno, rekao je.

Vlasnik je i suvlasnik šačice raznolikih restorana: Steakhouse, Bar & Grilla, Mr. White's English Chophousea i New York Italiana u Londonu, restorana Marconi i pizzerije Bardolino u Bristolu, Wheeler's Fish & Chips u Doveru te puba Ale House u Felixstoweu.

Iako službeno više ne kuha, stoji iza ponude svojih restorana. S pregačom oko struka može se povremeno vidjeti tek na televiziji – kao gost sudac na svemu, od Paklene kuhinje do Masterchefa u Australiji.

U slobodno vrijeme voli boraviti na otvorenom prostoru. Kada ne putuje svijetom, živi u Bathu u Engleskoj, a posebno je ponosan na svoj voćnjak, golubinjak, pčelinju košnicu te domaće piliće koje sam uzgaja.

Provodim svoje dane na riječnim obalama, u šumama, na poljima, pucajući i loveći. Razriješio sam sve u svojem životu. Danas sam mnogo sretniji, zaključuje Marco Pierre White.

Kad je otvorio restoran jedva je krpao kraj s krajem, a danas je najbolji chef na svijetu Dabiz Muñoz iz restorana DiverXO je najbolji chef na svijetu za 2023. godinu - 4 Dabiz Muñoz iz restorana DiverXO je najbolji chef na svijetu za 2023. godinu - 2 Dabiz Muñoz iz restorana DiverXO je najbolji chef na svijetu za 2023. godinu - 1 +0 Dabiz Muñoz iz restorana DiverXO je najbolji chef na svijetu za 2023. godinu - 3

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju