Zna se da je pohano savršena hrana za utjehu. Sa zalogajma u kojima mnogi vole uživati s vremena na vrijeme ne treba pretjerivati pa je onda red da kada se zaželimo pohane hrane jedemo najbolje i najkvalitetnije. Za to je potrebano znati neke tehnike koje se koriste u kulinarstvu, a danas nam četiri osnovna načina pohanja otkriva chef Mario Mihelj.
Kako pohati?
Kulinarski udžbenici navode kako namirnice možemo pohati na četiri načina, i to na bečki, orly, milanski i pariški. Za bečki je potrebno namirnicu posoliti, staviti je u brašno, jaja i na kraju krušne mrvice. Orly način pohanja je nešto kompleksniji i bogatiji okusom, a Mario Mihelj ga voli raditi s tamnim pivom, koje namirnici daje poseban "dimljeni" okus. Za orly smjesu razmutite jaje, tamno pivo i malo brašna i soli te meso, gljive ili povrće uronite u tekućinu.
Za milanski način pohanja bit će vam potrebno sve kao i za bečki, samo u krušne mrvice dodajte malo parmezana koji će dati dodatni okus jelu. Iako naizgled najjednostavniji, i pariški način ima svojih prednosti i krije zavodljive okuse. Posoljenu namirnicu stavite samo u brašno i jaja.
Idealna temperatura za pohanje je otprilike 175 stupnjeva. Ako vam se ulje zagrije više od toga vjerojatno će vam korica zagorjeti, a meso neće biti dovoljno pečeno. S druge strane, ako ulje nije dovoljno zagrijano, vaša smjesa za pohanje mogla bi "popiti" previše masnoće.
Nemate li kuhinjski termometar najbolje je da ulje dobro zagrijete i provjerite je li spremno za pohanje tako da ubacite malo brašna ili smjese za pohanje u njega - te ako ste zadovoljni rezultatom smanjite vatru na srednju ili malo manje jaku. Na taj način temperatura bi trebala biti postojana. Nemojte zaboraviti da dodavanjem hrane u tavu smanjujete temperaturu, tako da je najbolje da ne pohate sve komade odjednom, već manje količine u više navrata. Želite li otkriti još tajni profesionalnih kuhara pogledajte što smo vam pripremili u Školi kuhanja.