Galerija Samostan Geghard u Armeniji - 5 3 Unutrašnjost kompleksa krije zapanjujuću arhitekturu 3 Samostan Geghard u Armeniji - 3 3 Samostan Geghard u Armeniji - 4 3

U trendu Apartman Sto ljudi... Najgori gosti na koje se tuže domaći iznajmljivači: "Dva tjedna nisu izlazili iz apartmana, ne znam što su radili" Pečeno pile s krumpirom Tjedni jelovnik Ne koštaju puno: 7 zaboravljenih, ali jako finih jela za svaki dan ovoga tjedna koja smo jeli u 80-ima Salata od svježih krastavaca Odlična uz roštilj Salata od svježih krastavaca: Fini preljev gotov za 5 minuta napravit će veliku razliku

Samostan Geghard ili Geghardavank je čudo arhitekture koje privlači velik broj turista u Armeniju te im daje uvid u bogatu kulturnu baštinu ove zemlje.

U prijevodu s armenskog Geghardavank označava samostan koplja, jer se vjeruje da se u njemu čuvalo koplje kojim je Isus Krist ranjen na raspelu, a koje je kasnije prebačeno u Ečmijadzin.

Geghard je zapravo samostanski kompleks Armenske apostolske Crkve u pokrajini Kotajk koji je oko 45 minuta vožnje udaljen od glavnog grada Erevana.

Nalazi se okružen strmim stijenama oko klanca rijeke Azat koji je zajedno s kompleksom stavljen na UNESCO-ov popis svjetske baštine 2000. godine.

Unutrašnjost kompleksa krije zapanjujuću arhitekturu Unutrašnjost kompleksa krije zapanjujuću arhitekturu (Foto: Profimedia)

Podzemni špiljski sustav

Neke građevine u samostanu isklesane su u stijeni poput zapanjujuće kapele sv. Grgura, dok su druge preoblikovane iz špilja. Dokaz su domišljatosti i umijeća armenskih redovnika.

Izvorni samostan izgrađen je još u 4. stoljeću, a osnovao ga je sv. Grgur Prosvjetitelj. Pet stoljeća kasnije je uništen, dok je veliku obnovu doživio u 12. i 13. stoljeću koja je uglavnom bila financirana od strane hodočasnika.

Interijer ovog srednjevjekovnog samostana ukrašen je zamršenim rezbarijama i kamenim križevima hačkarima. Ispod glavnog kompleksa, pak, nalazi se podzemni špiljski sustav koji skriva mnoge tajne – koristio se nekoć za meditaciju i molitvu, kao i grobnice za redovnike.

Zavirite u našu fotogaleriju na početku teksta i pogledajte kako danas izgleda ovo čudo arhitekture.