Čini se kako su sušeni začini i začinsko bilje 'besmrtni'; samo nasumični pogled u ormariće naših roditelja ili baka otkrit će cimet, bosiljak i origano stariji od nas. No istina je da sušeni začini imaju svoj rok valjanosti barem što se tiče jačine njihove arome. Iako se njima nećemo otrovati ili imati probavne poteškoće ako su stari, nema smisla kuhati s njima, ako od njih ne dobivamo ono zašto ih na prvom mjestu i koristimo.
Rok trajanja začina i začinskog bilja ovisi o tome kako su sušeni i skladišteni. S obzirom da se razne vrste začina uvelike razlikuje po teksturi, obliku i aromama, razlikuje se i njihova dugotrajnost. Kako vam ormarić sa začinima ne bi postao muzej, evo kratkog vodiča koliko dugo ih koristiti te kako očuvati njihove arome i dugotrajnost.
Mljeveni začini
Začini koji su fino mljeveni poput muškatnog orašćića, cimeta, kumina ili curryja imaju rok trajanja oko dvije do tri godine.
Cijeli začini
Cijeli začini poput klinčića ili štapića cimeta koji su sušeni u njihovom cijelom obliku imaju duži rok trajanja na vašim policama. Možete ih koristiti oko četiri do pet godina, prije no što postanu ustajali, a papar u zrnu čak i duže, i do šest godina.
Začinsko bilje
Sušeno začinsko bilje poput bosiljka, peršina i origana traju dvije do tri godine. Ako su sušene i skladištene u svom cijelom obliku primjerice listići bosiljka ili lovora, mogu trajati i do 4 godine.
Sjemenke
Većina sjemenki poput one anisa mogu stajati na polici i do četiri godine. Iznimka su samo sjemenke maka i sezama koje bi se trebale baciti nakon 2 godine.
Kako ih skladištiti?
Kako bi vaši začini trajali dulje, držite ih na hladnom, suhom mjestu u vašoj kuhinji poput kuhinjskog ormarića. Ne držite ih pored štednjaka jer toplina skraćuje njihovo trajanje.
Ako ih želite koristiti duže izbjegavajte i dodir s vlagom. Nikada ih ne sipajte direktno u lonac iznad pare, već začin sipajte prvo u ruku ili ga žlicom prenesite u jelo. Iako mnogi imaju naviku zamrznuti svježe začine poput peršina, zamrzivač također nije najbolje mjesto za dugotrajnost vaših začina. Svaki put kada otvarate posudu u kojoj ste spremili primjerice peršin, stvara se kondenzacija koja ubrzava gubitak arome.
Kako procijeniti vrijedi li ih koristiti?
Ako se jednostavno ne možete sjetiti prije koliko ste kupili primjerice mažuran koji bi vam baš dobro pasao u jelu kojeg pripremate, testirajte ga. Malu količinu začina stavite na dlan, snažno ga protljajte rukom i pomirišite. Trljanje će aktivirati esencijalna ulja u začinu i trebali bi osjetiti snažan miris. Ako je miris blag, vjerojatno bi ga trebali zamijeniti. No, ako ipak želite iskoristiti stare začine, u receptu udvostručite njihovu dozu.