• Hrana i piće
  • Putovanja
  • Aktualno
  • Zanimljivosti
  • Škola kuhanja
  • Želim više
  • Preporuke
Upravljaj obavijestima

Prati nas

  • Impressum
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima
close image
  • Dnevnik.hr
  • Vijesti
  • Sport
  • Showbizz
  • Lifestyle
  • Zdravlje
  • Biznis
  • Zabava
  • Tv
Aktualno #komiža

Priča o čovjeku koji je svojom vizijom i upornošću oživio tradiciju svoje obitelji, Komiže i Visa

Kako je roščić, koji je nekada bio mjera za mjeru, kojemu tepaju da je čokolada sa stabla i koji broji šest tisuća godina impresivne povijesti, osvojio Komižu...
Nika Štriga
Nika Štriga 23.04.2023 07:50 komentari
viber Created with Sketch.
OPG Nebojša Božanić - 6
OPG Nebojša Božanić - 6 (Foto:OPG Nebojša Božanić)
Dodajte punkufer.hr u omiljeni Google izvor

Galerija OPG Nebojša Božanić - 6 3 OPG Nebojša Božanić - 5 3 OPG Nebojša Božanić - 4 3 OPG Nebojša Božanić - 3 3

U trendu Playa de Gulpiyuri Najmanja na svijetu Čudo prirode: Predivna pješčana plaža na 100 metara od mora Crveno jezero - 2 "Buć" se nije čulo... Dalmatinski fenomen: Predivno Crveno jezero u koje još nitko nije uspio ubaciti kamen Vrboska - 3 Vrboska Hrvatska "Mala Venecija": Miris borova, mir, predivno more i dovoljno hlada za sve

Komiški rogač ovih je dana dobio europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla, jamstvo kvalitete i autentičnosti. Ona će biti važan, ali ipak tek redak na ambalaži, iza kojeg stoje godine birokracije, tisućljeća povijesti i priča o čovjeku koji je svojom vizijom, radom i upornošću oživio tradiciju svoje obitelji, Komiže i Visa.

Osnivač Udruge Komiški rogač, koja je pokrenula postupak dobivanja ove vrijedne oznake, Komižanin Nebojša Božanić podijelio je s nama svoje veliko znanje o ovom voću koje je uspio spasiti od zaborava i ispričao nam što je sve bilo potrebno učiniti da bi komiški rogač postao Komiški rogač.

Vis je rogač

"Vis je rogač," započinje naš sugovornik odgovorom na nepostavljeno pitanje. "I Komiža je rogač. Identitet Komiže čine prvo riba, srdela, pa onda podjednako loza i rogač." Mnoge viške liječnike, profesore, intelektualce i druge uvažene članove društva odškolovao je rogač.

I Božanićevi su se preci oduvijek bavili rogačem, stoljećima. Otac mu je bio poljoprivrednik, majka domaćica. U ono doba Jugoslavija je poticala industriju, pa su mnogi poljoprivrednici bili opterećeni porezima, pa su se skoro i Božanići odselili u Ameriku, kao i mnogi s otoka. "Na sreću, stigli smo samo do Splita", kaže.

Nakon školovanja, 1989., Božanić se odlučio vratiti na otok. Bavio se trgovinom, ali kako kaže, taj ga je rogač stalno golicao. Počelo je tako što je negdje vidio da se prodaje rogač iz Španjolske koji je mljeven u Nizozemskoj. Suludo! - Zašto ne prodajete domaći rogač? upitao je. – Jer ga nema, glasio je odgovor.

Božanićevi obiteljski nasadi nalaze se na zapadnom dijelu otoka, u  bajkovitoj uvali Perna. Njegova je obitelj imala velike površine pod rogačem i krenuo je u obnovu poljoprivrednoga imanja. Odlučio je napraviti koji korak više pa je uzgoj od početka bio ekološki. 

Za njegov su se rogač zainteresirali iz Ministarstva poljoprivrede i uvjerili ga da se prijavi na natječaj zahvaljujući kojem je ušao u poznati lanac trgovina koje drže i zdravu hranu. Onda ga je Ranko Tadić, vlasnik nadzorne stanice koja kontrolira proizvodnju uvjerila da imaju iznimno kvalitetan proizvod – i tako je započeo dug i mukotrpan proces za dobivanje oznake zemljopisnog podrijetla i izvornosti.

"Rogač se ne može svugdje uzgajati," objašnjava Božanić. Nema ga sjevernije od Zadra, a osim na Visu raste tek na nekim srednjodalmatinskim otocima i oko Dubrovnika. Ne može rasti na nadmorskoj visini većoj od 160 metara… Zapravo, može, ali tada daje plod loše kvalitete. Osjetljiv je na hladnoću i vjetar pa je komiška uvala idealna je za njegov uzgoj.

Priznata sorta

"Znanjem naših predaka i selekcijom, dobivena je ova priznata sorta komiški rogač. To bi trebalo iskoristiti, rekao sam si i prijavio se za na natječaj za sredstva EU, dobio ih i krenuo u taj dugotrajan i mukotrpan proces dobivanja oznake zaštićenog zemljopisnog podrijetla."

Prvo su dobili nacionalnu oznaku, a onda je krenuo u proces dobivanja i ove europske. Trebalo je upornosti "do boli", čitav je proces trajao gotovo devet godina, i, ističe Božanić, ne bi bilo moguće to sve ostvariti bez pomoći Ministarstva poljoprivrede, posebno Borisa Goluba i Patricije Hegedušić, savjeta Ranka Tadića, i stručnih i upornih ljudi koji nisu odustajali, prije svega Dore Sahini-Vitez i Veni Marinković. 

 

Zbog postupka dobivanja europske oznake morao je otvoriti udrugu. Udruga Komiški rogač ima minimalan broj članova kako bi se moglo brzo odlučivati. U udruzi je i Poljoprivredna zadruga Komiža koja postoji 120 godina i vrlo je važna za preradu i distribuciju rogača.

"Ta oznaka znači puno, ali i ne znači ako je ne znate iskoristiti… Mi smo, naime, u specifikaciji komiškog rogača koji se lokalno naziva i veliki ili tusti, naveli da se proizvodnja, prerada, pakiranje i distribucija vrše isključivo na Visu."

Učinili su to kako bi zaštitili sada već prepoznati brend i izbjegli da netko "pokupi ljetinu" i prerađuje i pakira proizvod drugdje. "Nismo nikoga time isključili. Dapače, neka dođu živjeti na Vis i ovdje otvore pogon.“ Nada se da će i Višani koji imaju nasade rogača učlaniti i koristiti ovu oznaku, što mogu ako ispunjavaju uvjete iz specifikacije.

"Teško je na Visu boriti se protiv šetetočina. Ne onih prirodnih, nema puno prirodnih štetočina koji ugrožavaju rogač. Najveća mu je prijetnja – turizam." Objašnjava nam da rogač voli padine s puno sunca, "voli i lijep pogled", smije se. "A to vole i turisti. Rogač ne može postići cijenu dnevnog najma apartmana i zato su mnoga stabla i čitavi nasadi uništeni prenamjenom poljoprivrednog zemljišta u građevinsko i širenjem turističkih zona. Ali turizam je privremen na otoku, može nestati u danu, to su nam pokazali rat i sad covid. A rogač je tu više od dvije tisuće godina."

Do prije prije 60 godina turizam je po važnosti bio tek treća ili četvrta grana gospodarstva, dok je, primjerice, kako je zabilježio povjesničar Grga Novak 1847. godine ostvareni prihod od rogača bio veći nego cjelokupni prihod od ribarstva na otoku Visu.

Najstariji stanovnik Mediterana

Rogač je vrlo hranjivo voće, spasio je ljude od gladi više puta kroz povijest. "Rogač je toliko hranjiv da mjesecima možete jesti samo njega“, govori nam sa zanosom. Legenda kaže da ga Ivan Krstitelj jeo 40 dana u pustinji, zato ga Nijemci zovu Johannisbrot - Ivanov kruh.

U prehrani se koristi tisućama godina. "Feničani su rogačem hranili galijote, kako bi bili zdravi, snažni i izdržljivi, a i komiški je rogač u teškim vremenima, kada je nedostajalo hrane, spašavao ljude" saznajemo. Za Drugog svjetskog rata, rogač je prehranio i otočno, kao i brojno doseljeno stanovništvo u izbjeglištvu. Spominje se i u Talmudu, Starom i Novom zavjetu.

Mislilo se da potječe iz Male Azije, pa iz Perzije, pa je genetika dokazala da je zapravo iz Egipta, s Gornjeg Nila, iz Sudana. U Egiptu se spominje prije šest tisuća godina. Lako se skladišti, a vrlo je hranjiv: možete jesti samo 3 rogača dnevno i spriječit ćete kolaps organizma. Iz Egipta je došao u Perziju pa u Malu Aziju, pa su ga Feničani prenijeli Mediteranom. Od njih su ga preuzeli Grci, koji su ga i donijeli na Vis. U Komiži postoje stabla starija od tisuću godina koja još uvijek daju plod. Od Grka su ga preuzeli Rimljani pa od njih Mlečani. U njihovo je vrijeme bio toliko važan da je postojao poseban zakon o sadnji i uzgoju, pa je čak i uvjet za ženidbu bila sadnja rogača. U antičko vrijeme sjemenke rogača služile su kao mjerna jedinica – karat (grč. keratión, arap. quirat – rogač), zahvaljujući fenomenu da masa jedne sjemenke uvijek iznosi 0,18 grama.

Čokolada sa stabla

U svijetu postoji 25 vrsta rogača, a u Hrvatskoj pet. „Sjeme našeg komiškog rogača pohranjeno je u banku sjemena. Plod komiškog rogača izdašniji je nego drugi.“ Španjolska, na primjer, koja je najveći svjetski proizvođač rogača, ima sorte s lošim plodom, pa se tamo uzgaja zbog sjemena koji se koristi u kemijskoj, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji. Rogač je, naime, i prirodni konzervans.

"Komiški pak rogač ima dobra svojstva za konzumaciju – zato smo ga, na kraju, i mogli zaštititi. Ima veliki udio šećera, više od 40 posto, bjelančevina, vitamina, kalcija dvostruko više od mlijeka. Dobar je za želučane tegobe i obnovu crijevne flore, u Komiži se tako od davnina davao djeci kad bi imala proljev, a dobar je i za grlobolju. Možda ne biste rekli, ali rogač je odličan i za brzopotezno rješavanje onih koji vam svojim zapitkivanjima pomalo idu na živce, jer se na Visu svih tisuću zašto ili kako oni kažu "zoc", mogu odgovoriti kratkim odgovorom: "Zoc? Za rogoc!"

U Dubrovniku se za koledavanja pjeva "Dajte nama šaku rogača, da nam grla budu jača". Stavlja se i u kolače, može zamijeniti šećer i često mu se tepa da je „čokolada koja raste na stablu".

Stablo rogača silno je izdržljivo, otporno je čak i na požare, a može se posjeći do zemlje i ono će opet izrasti. "Zato sam siguran da će rogač nadživjeti sve neprijatelje s kojima se danas bori", zaključuje uz šalu Božanić.

  Vjerojatno najvoljeniji brod na svijetu: Može li se Tijat spasiti od rezališta? Tijat - 10 Tijat - 4 Tijat - 8 +6 Tijat - 7

  • #komiža
  • #nebojša božanić
  • #OPG
  • #rogač
  • #komiški rogač
  • #europska oznaka zemljopisnog podrijetla
  • #vis
  • #neokolišaj
viber Created with Sketch.
inspirativno najčitanije najkomentiranije
Najveći morski predator: Zastrašujući Meg koji je imao zube od 18 cm i plivao brzinom od 32 km/h
Grabežljivac na steroidima
Najveći morski predator: Zastrašujući Meg koji je imao zube od 18 cm i plivao brzinom od 32 km/h
Ove pečene tikvice s krumpirom toliko su fine da ih možete jesti i bez mesa
Savršeno ljetno jelo
Recept za pečene tikvice s krumpirom koje su toliko su fine da ih možete jesti i bez mesa
Osvježavajući i lagan: Koktel hugo idealan za vruće ljetne dane
S okusom bazge
Osvježavajući i lagan: Koktel hugo idealan za vruće ljetne dane
Čudo prirode: Predivna pješčana plaža na 100 metara od mora
Najmanja na svijetu
Čudo prirode: Predivna pješčana plaža na 100 metara od mora
Festival uz Savu na kojem smo ostali satima: Afrički ritmovi, hrana i kokteli za peticu
Green River Festival
Festival uz Savu na kojem smo ostali satima: Afrički ritmovi, hrana i kokteli za peticu
Samo u Hrvatskoj? Nepisana pravila kojih nema u turističkim vodičima o Lijepoj Našoj
Pomalo...
Samo u Hrvatskoj? Nepisana pravila kojih nema u turističkim vodičima o Lijepoj Našoj
Dalmatinski fenomen: Predivno jezero u koje nitko nije uspio ubaciti kamen
"Buć" se nije čulo...
Dalmatinski fenomen: Predivno Crveno jezero u koje još nitko nije uspio ubaciti kamen
Čudo prirode: Predivna pješčana plaža na 100 metara od mora
Najmanja na svijetu
Čudo prirode: Predivna pješčana plaža na 100 metara od mora
Hrvatska "Mala Venecija": Miris borova, mir, predivno more i dovoljno hlada za sve
Vrboska
Hrvatska "Mala Venecija": Miris borova, mir, predivno more i dovoljno hlada za sve
Slana jezera: Omiljeno "morsko" kupalište u koje Slavonci dolaze zbog niskih cijena i dobre zabave
Panonika
Slana jezera: Omiljeno "morsko" kupalište u koje Slavonci dolaze zbog niskih cijena i dobre zabave
SAD zabrana prodaje životinjskih pluća
Od 1971. godine
U Hrvatskoj se ovaj komad mesa može kupiti u bilo kojoj mesnici, a u SAD-u je prodaja zabranjena zakonom
Otrovno drvo: Tihi ubojica koji je najopasniji kada padne kiša
Nevjerojatno opasno
Otrovno drvo: Tihi ubojica koji je najopasniji kada padne kiša
Indijanska banana u Hrvatskoj
6
Ljekovito blago
U lišću ovoga voća nalazi se tvar koja ubija stanice raka, raste i u Hrvatskoj, a kilogram plodova košta oko 10 eura

Nastavi čitati

Ne propustite ni ovo
vijesti
Požar u obiteljskoj kući izazvan je namjerno: Čekaju se nalazi obdukcije
Nezapamćena tragedija
Poznato gdje je bila majka u vrijeme dok su stradali otac i dvoje djece. Općina će proglasiti dan žalosti: "Nikome nije lako čuti takvo nešto"
Nevjerojatna scena na plaži: Izvukli 700.000 eura, sada je otkriveno tko bi mogao biti vlasnik
Nevjerojatne scene
VIDEO Kupači se borili za vreće novca koje su donijeli valovi: Otkriveno tko bi mogao biti vlasnik
Prometni kaos na početku tjedna: Kolone na A1, A3 i Krčkom mostu
pripremite živce
FOTO Kaos na cestama: Pogledajte gdje su najveće gužve
show
Žanamari u Makarskoj plijenila poglede u pripijenoj haljini
zgodna žena
Ispod pripijene bijele haljine Žanamari nije nosila donje rublje, a prorezi su bili baš na pravom mjestu
Josipa Lisac stala u obranu mlade pjevačice nakon bure s Jacquesom Houdekom
''ne daješ joj slobodu da se izrazi''
Josipa Lisac komentirala skandal s domaće scene koji je proteklih dana bio glavna tema
Bio je najveća dječja zvijezda 90-ih i lice kultnog "Terminatora", a danas Edwarda Furlonga rijetki prepoznaju
danas je neprepoznatljiv
S 13 godina ljubio je 26-godišnju djevojku, a onda upao u ralje ovisnosti: Skandalozan život dječaka iz Terminatora
zdravlje
6 napitaka koje dijetetičari preporučuju za zdrave zglobove
Vrijedi ih uvrstiti u prehranu
6 napitaka koje dijetetičari preporučuju za zdrave zglobove
Djeca koja su dulje dojena imaju manji rizik od ovog poremećaja
Studija na više od 37.600 djece
Djeca koja su dulje dojena imaju manji rizik od ovog poremećaja
7 načina na koje vitamin B6 utječe na zdravlje žena
Jedan je od ključnih vitamina B skupine
7 načina na koje vitamin B6 utječe na zdravlje žena
zabava
Vatrogasci podijelili snimku vožnje prema prometnoj nesreći na A1: "Tamo se makni, tuko!"
Balkanska posla
Vatrogasci podijelili snimku vožnje prema prometnoj nesreći na A1: "Tamo se makni, tuko!"
Poruka u apartmanu u Dalmaciji iznenadila je turista, morao ju je podijeliti
Urnebesno
Poruka u apartmanu u Dalmaciji iznenadila je turista, morao ju je podijeliti
Kupače kod Zadra iznenadio nesvakidašnji prizor
Teško će to zaboraviti
Kupače kod Zadra iznenadio nesvakidašnji prizor
tech
Novi savjetodavni servis donosi odgovore na najčešća pitanja koja muče sve stanare i upravitelje zgrada
Sve na jednom mjestu
Novi servis donosi odgovore na najčešća pitanja koja muče sve stanare i upravitelje zgrada
sport
Dinamo saznao protivnika u play-offu Lige prvaka
Ako prođe Litavce
Dinamo saznao protivnika u play-offu Lige prvaka
Hajduk i Rijeka saznali protivnike u play-offu Konferencijske lige
Težak ždrijeb
Hajduk i Rijeka saznali protivnike u play-offu Konferencijske lige
Toplak rekao nešto vrlo bolno za sve hajdukovce: "Kad sam ja igrao protiv Hajduka..."
RIJETKI GOVORE O TOME
Toplak rekao nešto vrlo bolno za sve hajdukovce: "Kad sam ja igrao protiv Hajduka..."
tv
Nasljednik: Ne može gledati od tuge, ali zna da više nema natrag
NASLJEDNIK
Ne može gledati od tuge, ali zna da više nema natrag
Nasljednik: Ne može vjerovati da se stvarno zaručila - hoće li ih svejedno spriječiti?
NASLJEDNIK
Nasljednik: Ne može vjerovati da se stvarno zaručila - hoće li ih svejedno spriječiti?
Daleki grad: Odlazi, ali za njega nema lijepe pozdrave
DALEKI GRAD
Daleki grad: Odlazi, ali za njega nema lijepe pozdrave
putovanja
Čudo prirode: Predivna pješčana plaža na 100 metara od mora
Najmanja na svijetu
Čudo prirode: Predivna pješčana plaža na 100 metara od mora
Tjedni jelovnik jela za toplinski val od 3.8. do 9.8. 2026.
Tjedni jelovnik
Ovih 7 jela ne morate kuhati, savršena su za toplinski val – imamo dobar plan za ovaj tjedan
Otrovno drvo: Tihi ubojica koji je najopasniji kada padne kiša
Nevjerojatno opasno
Otrovno drvo: Tihi ubojica koji je najopasniji kada padne kiša
novac
Dvorac u Zagorju na aukciji. Početna cijena 1,46 milijuna eura
Povoljno
Dvorac u Zagorju na aukciji. Početna cijena 1,46 milijuna eura
O preseljenju u inozemstvo razmišlja 9 od 10 Europljana
Kamo bi otišli?
O preseljenju u inozemstvo razmišlja 9 od 10 Europljana
U susjednoj zemlji traje bitka za plaže: Sve ih je manje slobodno, a mnogima je ulaz preskup
Domaći kupači u problemu
U susjednoj zemlji traje bitka za plaže: Sve ih je manje slobodno, a mnogima je ulaz preskup
lifestyle
Recept za scarpacciu
Brzo i lako
Ovu hrskavu talijansku pitu od tikvica obožava cijeli svijet i savršen je ljetni ručak, evo recepta
Tjedni horoskop od 3. do 10. kolovoza
Što kažu zvijezde?
Pročitajte tjedni horoskop za svih 12 znakova
Sanja Musić Milanović u maksi suknji iz Zare na Hvaru
Nježna kombinacija
Sanja Musić Milanović: Ružičasta maksi suknja uz koju idealno pristaju - ružičaste salonke
sve
Vatrogasci podijelili snimku vožnje prema prometnoj nesreći na A1: "Tamo se makni, tuko!"
Balkanska posla
Vatrogasci podijelili snimku vožnje prema prometnoj nesreći na A1: "Tamo se makni, tuko!"
Dinamo saznao protivnika u play-offu Lige prvaka
Ako prođe Litavce
Dinamo saznao protivnika u play-offu Lige prvaka
Žanamari u Makarskoj plijenila poglede u pripijenoj haljini
zgodna žena
Ispod pripijene bijele haljine Žanamari nije nosila donje rublje, a prorezi su bili baš na pravom mjestu
Komiški rogač
Lijepe vijesti

Bravo, naši! Komiški rogač je 42. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji

Ministarstvo poljoprivrede u srijedu je izvijestilo da je komiški rogač 42. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji. NASTAVI ČITATI

Vezani sadržaj

  • Slika nije dostupna Putovanja
    I Napoleon ga je htio...

    "Titov otok": Skriveni bunkeri i tuneli jadranske vojne baze

  • Komiški rogač Aktualno
    Lijepe vijesti

    Bravo, naši! Komiški rogač je 42. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji

  • S francuskih plaža zabranjeno je odnositi pijesak, kamenje i školjke - 3 Zanimljivosti
    1500 eura!

    Skupi suveniri: Paprene kazne za odnošenje školjaka ili kamenja s plaže

 
Upravljaj obavijestima
© Punkufer
  • Impressum
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima

404image

close