Ljeti ih kuhamo svježe, zimi ih vadimo iz zamrzivača i kuhamo ih blanširane, no kakve god mahune koristili, zadovoljstvo je isto jer su mahune na ćušpajz ili varivo od mahuna uvijek rado viđeni u našim tanjurima. Još ako im dodamo žlicu-dvije kiselog vrhnja, dobijemo pravo bogatstvo okusa u jednom tanjuru. Kuhate li varivo od mahuna i zimi? Ako ne, počnite! A za dodatnu snagu dodajte im finu slaninu i koju prodimljenu kobasicu.
Ako su vam mahune previše ljetno jelo i mislite da vas baš i neće previše zasititi u hladnijim danima, probajte skuhati fino varivo s govedinom u kojem povrća ima u izobilju, a meso se topi u ustima.
Koje god varivo odlučili skuhati, pripazite da ne napravite niti jednu od 5 najvećih grešaka koje radimo kad kuhamo varivo.
Sastojci:
500 g zelenih mahuna (smrznutih ili svježih)
300 g krumpira
1 glavica luka
2 režnja češnjaka
100 g slanine
250 g sjeckanih rajčica iz konzerve (ljeti stavite svježe rajčice)
2 mrkve
komad celera
3 žlice ulja (maslinovo ili suncokretovo)
2 l povrtnog temeljca ili vode
sol, papar
par grančica peršina
Dodatno:
domaće kobasice
kiselo vrhnje za posluživanje
Priprema:
1. Sitno nasjeckajte luk i češnjak. Mrkvu očistite i narežite na kolutiće, a celer na manje kockice.
2. Ogulite krumpir, operite ga i narežite na kockice.
3. Na zagrijanom ulju pirjajte luk dok ne omekša, dodajte slaninu pa nastavite pirjati dok se slanina ne zazlati. Dodajte češnjak, mrkvu i celer pa još kratko propirajte. Potom dodajte sjeckanu rajčicu i pirjajte još 3-4 minute pa dodajte mahune (ako koristite smrznute, ne trebate ih odmrzavati). Zalijte temeljcem ili vodom, poklopite i pustite da zakuha.
4. Nakon 15 minuta dodajte krumpir pa nastavite kuhati još 25-30 minuta, dok krumpir ne omekša. Posolite i popaprite. Ako dodajte kobasice, dodajte ih 10 minuta prije kraja kuhanja.
5. Na samom kraju dodajte sitno sjeckani peršin, ugasite vatru, pustite da varivo odstoji barem 10 minuta.
6. Poslužite u dubokim tanjurima ili zdjelicama uz dodatak kiselog vrhnja.