Kada vam se idući put neće dati ići na posao, sjetite se da je više od deset tisuća rudara u Istri gotovo 40 godina radilo u teškim uvjetima, bez zrake sunca kako bi kopali ugljen i prehranili obitelj. Prije svakog spuštanja u jamu jedni drugima bi željeli sreću, jer je rudarima sreća itekako bila potrebna – rudarenje je rezervirano samo za hrabre. A bez obzira ne strah i nesigurnost, da se rudnik Raša ponovno otvori, neki bi se i vratili, u što se možete uvjeriti ako pogledate video na kraju teksta.

Crno zlato u Rudniku Raša vadilo se od 1928. do 1966. godine. Da nije bilo rudnika, ne bi bilo niti Raše kakvu danas poznajemo. Za vrijeme fašizma, pod talijanskom čizmom nastalo je naselje nazvano najprije Liburnia, kasnije preimenovano u Arsia (Raša) po istoimenoj rijeci koja krivuda tim krajem.

U gradu je niknulo 96 kuća i sve što je bilo potrebno za 2000 do 3000 stanovnika: škola, vrtić, pošta, kavana, restoran, hotel, trgovina, kino dvorana, bolnica, sportsko igralište pa čak i otvoreni bazen olimpijskih razmjera. Na gradskom trgu izgrađena je crkva sv. Barbare s elementima koji namjerno podsjećaju na jamsku podgradu i rudarsku lampu (koja se nalazi i na općinskom grbu).

Raša - 11 Raša - 11 (Foto: Romeo Ibrišević)

Sve to, a još i više otkriva Arisana, koja oživljava povijest rašanske rudarske prošlosti organizira i uzbudljivu turu za posjetitelje, Kova experience. S kacigom na glavi  i fotograf Romeo Ibrišević mogao se uvjeriti kako je to biti rudar na jedan dan, a odvede li vas put do Raše možete se uvjeriti kako je to ući u rudarske cipele, prošetati kroz tunele i podzemne hodnike do rudarskog stana Kovarske kuće Arsia.

"Upoznajte bogatu povijest rudarenja na Labinštini, poslušajte priču o težini rudarskog posla, ali i zajedništvu rudara, ulozi žena u rudarstvu i njihovim obiteljima. Prošećite Rašom i otkrijte na koji je način rudarska prošlost utkana u arhitekturu. Posjetite mali Muzej rudarstva i fotografirajte se na photo pointu. Ponesite sa sobom autentični rudarski suvenir od keramike kao trajnu uspomenu“, poziva Arsiana i upozorava kako je ulazak u rudnik je na vlastitu odgovornost. Ulazak u rudnik nije dozvoljen djeci do devet godina i umirovljenicima koji nisu u formi, a ne preporučuje se niti onima koji koje pate od klaustrofobije, dišnih i srčanih bolesti.

Raša - 17 Raša - 17 (Foto: Romeo Ibrišević)

U Centru Arsia, malom muzeju rudarstva na Raškom trgu možete uhvatiti atmosferu rudnika kroz eksponate i fotografije te edukativni sadržaj.

"Hod po originalnim tračnicama neponovljiv je osjećaj, a ekrani s video projekcijama vode posjetitelja u prošlost. Arhivski filmovi dočaravaju vizualni trenutak jednog vremena i postajemo dio jedne nesvakidašnje priče. Slikama i zvukom posjetitelj upoznaje povijest Raše i njenu inauguraciju. Zvučni efekti stvaraju dojam istinskih eksplozija u rudniku i kopanja ugljena. Posjetitelju se pruža potpuna uživljenost i dojam atmosfere rudnika“, otkriva Arsiana

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju