Svi ste čuli za sedam svjetskih čuda, ali jeste li znali da je 2007. godine u Lisabonu izabrano novih sedam svjetskih čuda? Ona su redom Kineski zid, Koloseum, Petra, Chichen Itza, Machu Picchu, Taj Mahal i Kip Krista Iskupitelja, dok je velika piramida u Gizi dobila počasni status.
O nekima od njih znate dosta, o nekima baš i ne, a svaki od njih predstavit ćemo uz neke manje poznate činjenice. Danas je vrijeme za put u Jordan i predstavljanje famozne – Petre!
Još uvijek neotkrivena
Ovaj grad isklesan u stijeni još je relativno neotkriven. Pritom ne mislimo kako je nepoznat, nego je riječ o tome kako su samo 15 posto grada dosad detaljno obradili arheolozi, a ostatak se još uvijek nalazi pod zemljom. Tako da, tko zna što će se ovdje još pronaći...
Ime grada
Dolazi od grčke riječi petros, što prevodimo kao – 'stijena'. Prilično jednostavno, zar ne?
Mjesto kraljevskih grobova
Petra je dom za 800 grobova, poznatih i kao "kraljevski grobovi“. Najpoznatiji od njih svakako je Al-Khazneh.
Otkriće Petre
Grad je 1812. godine otkrio švicarski istraživač Johann Ludwig Burckhardt. Zbog toga što je bio nepoznat gotovo pet stoljeća, naziva se često i "izgubljenim gradom".
Grad koji je nemoguće napasti
Petra je izgrađena tako da ju je bilo gotovo nemoguće napasti. Naime, da biste ušli u nju, morate proći kroz izuzetno uzak kanjon, visok i do osam metara, a dugačak – kilometar. Upravo se zbog tog kanjona, imena Siq, Petra Europljanima "skrivala" sve do 19. stoljeća.
Siq, Petra, Jordan - 4 (Foto: Getty Images)
Mjesto koje povezuje
Tijekom povijesti grad je imao veliku geografsku važnost. Smješten je između Crvenog i Mrtvog mora, pa je bio važan za Egipćane, Arape i Feničane. Također, bio je i bitno mjesto za transport kineske svile, kao i indijskih začina.
Hollywood
Petra, naravno, nije ostala neotkrivena ni kod holivudskih producenata, pa su tako najpoznatiji filmovi snimani ondje "Povratak mumije" i "Indiana Jones i posljednji križarski rat". Taj potonji donio je Petri ogromnu popularnost.
Dio Svjetske baštine
S obzirom na povijesnu i kulturnu važnost građevine, od 1985. godine UNESCO je Petru uvrstio na Popis svjetske baštine.
Broj stanovnika
Vjeruje se kako je ovdje živjelo i do 30 tisuća duša. S obzirom na teatar koji može primiti pet do osam tisuća, možemo reći kako se u staro vrijeme itekako ulagalo u kulturu.
Kameni prolaz dug 1,2 kilometra koji je stoljećima skrivao izgubljeni grad +1