Hrskavo tijesto u kombinaciji sa slastičarskom kremom inspiracija je mnogih svjetskih kuhara, a niti Francuzi nisu imuni na tart koji miriše na vaniliju. Poznatu i kao pariški flan, ovu slasticu možete kušati u francuskim slastičarnicama i pekarnicama, ali i napraviti kod kuće.

Sastojci za pariški flan:

Krema:

  • 1 l punomasnog mlijeka
  • 2 mahune vanilije
  • 200 g šećera
  • 120 g žumanjaka (6 do 7 velikih jaja)
  • 1 veliko jaje (55 – 60 g )
  • 70 g škrobnog brašna
  • 50 g maslaca, narezanog na kockice od 1 cm

Tijesto:

  • 2 lista smrznutog lisnatog tijesta (25 cm / 185 g svaki)
  • 1 žumanjak

Dodatno:

  • maslac
  • kalup za torte s odvojivim obručem (20 cm)

Priprema pariškog flana:

  1. Mahune vanilije razdvojite i sastružite im unutrašnjost. Ulijte mlijeko u posudu pa dodajte mahunu i unutrašnjost vanilije i 50 g šećera. Zagrijte i miješajte pa maknite s vatre malo prije nego što provrije. Poklopite i ostavite 10 minuta.
  2. Žumanjke, jaje i preostali šećer stavite u veliku zdjelu i umutite. Dodajte škrobno brašno i miješajte dok ne postane glatko. Polako u tankom mlazu ulijte oko pola količine toplog mlijeka, miješajući da se temperira. Kremu ulijte u preostalo toplo mlijeko i umutite. Kuhajte na srednje laganoj vatri neprestano miješajući, oko 3 do 5 minuta, dok se ne počne zgušnjavati. Pojave li se grudice, maknite s vatre i dobro promiješajte. Kuhajte još 20 sekundi nakon što se pojave mjehurići.
  3. Maknite s vatre pa umiješajte hladne kockice maslaca dok se potpuno ne sjedini. Procijedite kremu, izvadite mahunu vanilije i pokrijte prozirnom folijom. Ostavite na sobnoj temperaturi tri sata, a zatim u hladnjaku 12 sati. 
  4. Pripremite kalup za torte. Stavite list lisnatog tijesta na radnu površinu pa iskoristite obruč za tortu kao kalup za rezanje tijesta – položite ga na tijesto i nožem izrežite krug obrubljujući unutarnju stranu tijesta. Drugi list tijesta iskoristite za stranice pite. Stavite ga na podlogu i odrežite tri trake tijesta veličine 25 x 5,5 cm. Stavite tijesto za bazu i stranice u zamrzivač, a sačuvajte i višak tijesta ako će trebati pokrpati dio tijesta. 
  5. Bazu kalupa obložite velikim komadom papira za pečenje pa položite obruč. Namastite stranice obruča maslacem pa obložite trakama tijesta tako da se preklapaju oko 1 cm i pričvrstite ih tako da ih lagano smočite vodom i pritisnete. Zatim na dno položite okruglu bazu tijesta i prođite žličicom po rubovima da se spoji sa stranicama. Izbockajte dno vilicom i prekrijte plastičnom folijom pa ostavite u zamrzivaču najmanje tri sata.
  6. Odmotajte foliju i stavite velik komad papira za pečenje u lim na tijesto pa dodajte toliko suhog graha da napunite kalup kako se tijesto ne bi diglo tijekom pečenja. Pecite 25 minuta na 220 °C pa zatim izvadite papir s grahom i nastavite peći tijesto još pet minuta. Ohladite te ostavite u hladnjaku najmanje šest sati.
  7. Izvadite kremu iz hladnjaka, promiješajte je pa rasporedite u kalupu i premažite žumanjkom. Pecite na 200 °C 65 minuta. Nakon 45 minuta okrenite kalup. Kada izvadite pitu iz pećnice, neće biti stisnuta, ali će se stisnuti nakon što se ohladi. Prema želji, možete je još kratko zapeći ispod grila kako bi imala karameliziranu površinu, ali pazite jer lako može izgorjeti. Hladite četiri sata pa je ostavite u hladnjaku 12 sati.

Obvezno ih namočite prije nego što ih pojedete: Sjemenke koje bi svi trebali staviti na jelovnik Chia sjemenke pune su hranjivih tvari Od chia sjemenki napravite puding i poslužite sa svježim voćem Chia sjemenke stavite u smoothie +3 Chia sjemenke

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju