Životni vijek voću i povrću možete produžiti ispravnim skladištenjem. Ne postoji samo jedan dobar način, jer svaka vrsta voća i povrća voli nešto drugo. To možete vrlo lako zapamtiti i tako jesti uvijek svježe voće i povrće, ali i bacati puno manje hrane.
Naravno, bitno je da uvijek kupite svježe i zdravo voće i povrće, a za pohranjivanje bitno je voli li ono mrak, zrak, sobnu temperaturu, smočnicu ili hladnjak te kako se slaže s drugim voćem i povrćem. Naime, voće i povrće kada truli ispušta plin etilen koje nekom voću i povrću ne smeta, ali drugo će od njega i samo brže propasti.
Gdje držati voće i povrće? - 3 (Foto: Shutterstock)
Krumpir i batat
Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu, ne hermetički zatvoreno.
Držite odvojeno od luka, banana i drugog voća i povrća koje ispušta etilen.
Na ovaj način, krumpir i batat mogu stajati tjednima. Ako proklijaju, a gomolj je i dalje čvrst, samo odstranite klice i pripremite kako ste namjeravali.
Korjenasto povrće
Uklonite sve lišće da ne izvlači vodu iz korijena.
Čuvajte u hladnjaku u plastičnoj vrećici s patentom ili zatvorenoj plastičnoj posudi za hranu. Možete ih spremiti i u ladicu za povrće u hladnjaku, ali tada će trajati nešto kraće, do dva tjedna.
Cikla, repa, mrkva, celer, đumbir, kao i ostalo korjenasto povrće, ne ispuštaju mnogo etilena pa mogu stajati i uz povrće koje je osjetljivo na taj plin, poput lisnatog povrća, kupusa, brokule i cvjetače.
Rotkvice se, iako su zapravo iz iste porodice kao i kupus, ponašaju kao korjenasto povrće, pa ih možete čuvati na isti način.
Luk i češnjak
Nemojte ih držati u hladnjaku, više im odgovaraju uvjeti u smočnici. Nemojte ih zatvarati u vrećice ili u posude s poklopcem i pazite da da nisu blizu vlage jer će se brže pokvariti.
Luk i češnjak držite odvojeno od krumpira i batata.
Načeti luk zamotajte u plastičnu foliju i čuvajte u hladnjaku.
Kupus i kupusnjače
Čitave glavice držite u hladnjaku bez vrećice ili posude, a narezano povrće spremite u hermetički zatvorenu vrećicu ili posudu. Brokula, cvjetača, kupus ili kelj ovako mogu trajati i do dva tjedna.
Lisnato povrće
Špinat, blitvu ili zelenu salatu čuvajte u hladnjaku, ali pazite da lišće nije mokro ili vlažno jer će tako brže početi truliti. Često se može čuti savjet da lisnato povrće zato zamotate u papirnati ručnik, ali nemojte ga predugo tako držati jer može isušiti lišće.
Vijek trajanja ovih namirnica razlikovat će se, ali lisnato povrće najdulje će trajati ako ga prosušite, uklonite sve trulo ili sluzavo lišće i pohranite u vrećicu s patentnim zatvaračem ili posudu koja se može hermetički zatvoriti.
Tikve i tikvice
Tikve i bundeve čuvajte na sobnoj temperaturi, dalje od izravnog Sunčevog svjetla i pazite da nisu blizu banana, jabuka i ostalog voća i povrće koje ispušta plin. Tikvice je bolje čuvati u hladnjaku, ali ako ih namjeravate jesti za dva do tri dana, možete ih ostaviti i u smočnici ili na sobnoj temperaturi.
Narezane tikve i tikvice, naravno, čuvajte u hladnjaku u hermetički zatvorenoj posudi ili vrećici.
Jabuke i kruške
Jabuke držite u hladnjaku u suhoj plastičnoj vrećici ili ladici za voće i povrće jer će na sobnoj temperaturi brže početi trunuti. Možete ih držati zajedno s voćem koje nije osjetljivo na etilen, kao što su jagode, borovnice, naranče i maline.
Kruške, ako nisu sasvim zrele možete držati na sobnoj temperaturi u staklenoj zdjeli ili u papirnatoj vrećici, a kada dozriju, također će im bolje odgovarati hladnjak.
Citrusi
Citrusno voće može ostati u dobrom stanju na sobnoj temperaturi do tjedan dana, a za dulje skladištenje ipak ga pohranite u hladnjak.
Naranče i grejp nisu osjetljivi na etilen, pa ih možete pohraniti s jabukama i kruškama, ali limun i limeta jesu osjetljivi na plin pa ih zato držite odvojeno.
Ako citrusno voće držite u hladnjaku, a želite od njih napraviti sok ili ćete ih koristiti u kolačima, izvadite ih najprije na sobnu temperaturu.
Tražite li savjete za pripremu hrane, navratite u našu Školu kuhanja.
Ljeto na tanjuru u bilo koje doba: Manistra na pome u šporko po materinom receptu +3