Osim cjelogodišnjih opasnosti koje vrebaju nepripremljene i neopremljene planinare i one koji podcjenjuju planinu i(li) svoju spremnost, ljetno planinarenje, pogotovo kada temperature podivljaju kao sada, donosi i nekoliko "bonus" opasnosti.

To su prije svega dehidracija, toplinska iscrpljenost i toplinski udar, a iako se sama stanja naravno ne razlikuju od onih kada vas Sunce opali u nizini, postupanje i liječenje je to kompliciranije što je nadmorska visina veća, a teren manje pristupačan.

Naravno, ne morate se odreći aktivnog odmora, ali - birajte pametno. Nije isto planinariti u Dolomitima početkom kolovoza ili se pentrati na primjerice Biokovo koje praktički nema staze u hladu (iako ovo i nije baš potpuna istina, ali za svaki slučaj - ne želimo vam davati ideje :)).

Zato vam donosimo vam nekoliko savjeta za planinarenje u ljetnim uvjetima i podsjećamo vas da – ako su na vremenskoj prognozi uskličnici, crveni trokuti i kosturske glave - smijete odustati. Planina će vas čekati točno tamo gdje je i sada.

Savjeti za planinarenje ljeti

  • Dobro planirajte rutu, proučite karte i izbjegavajte staze bez šume i hlada. Prilagodite smjer kretanja kretanju Sunca. Zaštitite se od sunca i ne krećite u brdo bez kape ili šešira, kreme za sunčanje koja će vas spasiti od nimalo ugodnih opekotina i sunčanih naočala.
  • Raspitajte se ima li na stazi planinarskih domova, skloništa i izvora koji ljeti ne presušuju. Čak i ako ima, ponesite više vode nego što mislite da vam treba. I nemojte je samo tegliti, nego je i pijte. Osim vode, možete piti i izotonične napitke.
  • Nosite majicu od "pametne" sintetike ili merino vune da vam odvodi toplinu od tijela i brzo se osuši kad se oznojite. I kad je vruće, u planini nosite duge hlače - spasit će vas od ogrebotina i uboda insekata ili ako ste tolike sreće - ugriza otrovnica. Uvijek nosite adekvatnu obuću koja vam čuva gležanj i ima dobar potplat i ne pomišljajte na sandale čak i ako ste ih kupili u trgovini planinarskom opremom.
  • Ne krećite u planinu bolesni, mamurni ili iscrpljeni i ne konzumirajte hranu i pića koja pojačavaju dehidraciju – slanu, začinjenu, masnu i tešku hranu, a izbjegavajte i kofein i aklohol koji su odični za dehidraciju.
  • Prilagodite tempo hoda vanjskoj temperaturi. Nemojte se preforsirati. Često se odmarajte i ne hodajte po najvećoj vrućini, a čeka li vas duže hodanje krenite ranije da izbjegnete hodanje po najjačem suncu.
  • U ruksaku imajjte dvostranu astro foliju - teži tek nekoliko grama, a može spasiti život vama ili nekome drugome.

Kava iz tube: Instantni kofeinski fiks koji možete ponijeti u džepu kamo god otputujete Pasta kave No normal idealna je za kampiranje - 3 Pasta kave No normal idealna je za kampiranje - 5 Pasta kave No normal idealna je za kampiranje - 4 +1 Pasta kave No normal idealna je za kampiranje - 1

 

 

 

 

 

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju