Nevado del Ruiz je aktivni vulkan u Andama koji se izdiže na 5321 metara nadmorske visine u Kolumbiji. Smješten je oko 130 kilometara od glavnog kolumbijskog grada Bogote na granici između dapartmana Caldas i Tolima.
Ovaj stratovulkan sastavni je dio Nacionalnog parka Los Nevados u Kolumbiji. Sastavljen je od slojeva lave, vulkanskog pepela i drugog prioklastičnog materijala, dok su najviši dijelovi prekriveni ledenjacima.
Tijekom erupcija u Navad del Ruizu stvaraju se lahari – muljeviti tokovi vulkanskog materijala nastali otapanjem tih ledenjaka. Ogromni lahari "presudili" su mnogim stanovnicima grada Armero u Kolumbiji 13. studenog 1985. godine.
Vulkanski pepeo izlazio je iz Nevado del Ruiza (Foto: Afp)
Otežano spašavanje
Katastrofi je prethodilo nakupljanje magme unutar vulkana i dvije eksplozije koje su otopile pokrivač leda i snijega. Mješavina mulja, pepela i vode sjurila je niz istočnu padinu vulkana brzinom od 50 kilometara na sat i zatrpale grad Armero otprilike pola sata prije ponoći te kobne srijede.
Bujice blata srušile su drveća u gradu, prekrile putove, mostove i kuće i zarobile stanovnike ovoga grada u ruševinama. Blato je otežalo i spašavanje – prva pomoć unesrećenima je stigla tek 12 sati kasnije. Za mnoge je bilo prekrasno.
Prema dostupnim podacima život je izgubilo oko 22.000 osoba od 28.700 stanovnika tog kolumbijskog grada. Još oko tisuću žrtava izgubljeno je u gradu Chinchina na rijeci Claro.
Blatne bujice porušile su zgrade u Armeru i zarobile ljude u ruševinama (Foto: Afp)
Druga najsmrtonosnija vulkanska katastrofa 20. stoljeća
Bila je to druga najsmrtonosnija vulkanska katastrofa 20. stoljeća, od koje je pogubnija bila samo erupcija vulkana Pelee 1902. godine.
Mnogi vjeruju da se tragedija u Armeru mogla izbjegnuti. Znatna vulkanska aktivnost zabilježena je u Nevadu del Ruizu dva mjeseca prije ovog kobnog događanja.
Iako su znanstvenici zamolili lokalne vlasti da pokrenu postupak evakuacije oko vulkana jer isti "kuha", to se nije dogodilo.
Preživjeli iz Armera tvrde da je vulkanski pepeo padao na grad cijelog dana 13. studenog 1985., no lokalne vlasti su ih uvjeravale da se nemaju čega bojati.
Ovo nije ni prvi puta da su građani Armera stradali od posljedica vulkanske erupcije – grad je pogođen 1595. godine i 1845. godine, a živote je tada izgubilo 600-injak, odnosno oko tisuću osoba.
Neke od najrazornijih erupcija u povijesti: Kiše kamenja, vrući plinovi i oblaci pepela koji mogu izbrisati čitave gradove +3