Prošla sam skoro dva tjedna provela u Japanu. Moram priznati da kulturološki šok još uvijek ne jenjava. Tek sad mi je jasno zašto svi govore da Japanci ne žive u ovom stoljeću i na ovom planetu...
Ah, taj Japan, oličenje savršenstva... Zemlja u kojoj postoje mnoga neizgovorena i nepisana pravila, ali i dalje sve funkcionira kao "po špagi". Evo nekih stvari koje su ostavile najveći dojam na mene.
Više od 95 posto svih križanja u Japanu ima dvije vrste ptičjih zviždaljki. Prva je kukavica, a druga pile. To je učinjeno kako bi se pomoglo osobama oštećena vida. Kukavica znači da je smjer sjever - jug, a pile istok - zapad. Također, iz istog razloga imaju ove neravne žute linije posvuda po podovima, kako bi se slabovidne osobe lakše snalazile u gradovima.
Mir i tišina
Iako imaju najveće i najprometnije gradove na svijetu, kretanje nikad nije kaotično. Tako ćete na pokretnim stepenicama vidjeti da svi stoje s lijeve strane, a desna je slobodna za one koji ne žele stajati ili im se žuri. Na stanicama se svi poredaju jedan iza drugog i strpljivo čekaju da svi izađu iz vlaka prije nego što uđu. A u vlakovima je mir i tišina, nitko ne priča, mobiteli su utišani, ništa se ne jede i ne pije, čak i ako nose ruksake, drže ih sprijeda da ne udare nekoga iza sebe.
Čistoća na prvom mjestu
Iako ponekad satima nećete pronaći kantu za smeće, cijela je zemlja besprijekorno čista. Japanska kultura stavlja snažan naglasak na čistoću i poštovanje okoliša. Mnogi ljudi vjeruju da je održavanje čistoće prostora odraz osobne časti i poštovanja prema drugima. Na primjer, na sportskim događajima i igrači i gledatelji čiste nakon utakmice. Igrači ostavljaju svlačionice u besprijekornom stanju, dok gledatelji nose svoje smeće sa sobom i ponekad čak sudjeluju u čišćenju cijelog stadiona.
U školi se djeca od malih nogu uče da budu odgovorna prema okolišu. Učenici su podijeljeni u male grupe i zajedno rade na čišćenju prostorija, kao što su metenje, brisanje, brisanje prašine itd. Ta praksa djeci usađuje osjećaj odgovornosti i potiče ih da preuzmu vlasništvo nad svojim neredom. Također im pomaže razviti naviku održavanja čistoće, koju nastavljaju prakticirati tijekom odrastanja. Grupni aspekt čišćenja pomaže djeci da nauče raditi zajedno i razmotriti utjecaj svojih postupaka na druge.
U japanskoj kulturi postoje akcije čišćenja u mnogim četvrtima. U unaprijed određeno vrijeme većina stanovnika, ako ne i svi, okupljaju se kako bi skupili smeće. Često se ti događaji zakazuju rano ujutro kako bi čak i stanovnici koji moraju ići na posao mogli sudjelovati.
Kada vlak Shinkansen - "vlak metak" (bullet train) poznat po svojoj brzini, točnosti i udobnosti, stigne do posljednje stanice na liniji, ekipa čistača počinje čistiti cijeli vlak i okreće sva sjedala za sljedeće putovanje, sve u roku od samo sedam minuta. S do 17 vagona po vlaku i oko 1000 sjedala, osoblje za čišćenje brzo pokupi sve zaboravljene predmete i smeće, obriše stolove s pladnjevima, očisti podove i okrene sva sjedala. Taj učinkoviti postupak čišćenja dobio je nadimak sedmominutno čudo.
Običaji i bonton
Pušenje je zabranjeno gotovo posvuda. U svakom gradu postoje određena mjesta za pušenje, ali nema ih mnogo. Neki gradovi, kao što je Kyoto, imaju karte na željezničkoj postaji koje pokazuju gdje su mjesta za pušenje u gradu.
Klanjanje u Japanu, poznato kao ojigi, važan je bonton koji se uči od malih nogu i pristojno je nakloniti se drugoj osobi kada je sretnete, kada joj kažete hvala ili kada se opraštate.
Japanci ne primaju napojnice. Za njih je ostavljanje napojnice uvredljivo i smatraju ih mitom. Ostavite li napojnicu na stolu, konobar može potrčati za vama da vam vrati novac. Samo se pristojno naklonite i recite: arigato gozaimasu. Također, kada plaćate artikl, gotovinu ćete staviti u predviđenu ladicu i vaš će kusur također biti vraćen u nju.
Zemlja u kojoj možete zaraditi 950 eura ako se ispričate za preljub - čak i ako niste krivi +2
O kriminalu, WC-u i potresima
Nošenje sunčanih naočala na ulicama u Japanu nije poželjno i ako ih stavite, svi će vas čudno gledati. To je zato što se sunčane naočale povezuju s kriminalnim skupinama, isto kao i tetovaže. Ako imate tetovaže, ne možete ući u onsene (japanske toplice) i wellnesse.
Kada govorimo o kriminalu, Japan je jedna od najsigurnijih zemalja na svijetu. Novčanik možete ostaviti u javnom prijevozu i postoji 95 % šanse da ćete ga pronaći ondje gdje ste ga ostavili ili će vam ga vratiti na adresu sa svime što ste ostavili u njemu!
U Japanu ima više od 1500 potresa godišnje i šanse da zaglavite u liftu zbog njih su velike - zato većina dizala ima WC školjke u slučaju da zaglavite u liftu. A toaleti su priča za sebe. Odlazak na WC za mene više nikada neće biti isti. 😂 Školjke su električne i sa senzorima. Kada priđete, poklopac se automatski otvara, a sjedalo se sterilizira. Možete upaliti grijač sjedala, kao i pustiti glazbu da vas drugi ne slušaju dok "obavljate svoje". Tu su i mlaznice koje će vas isprati ako želite. U prijevodu: space shuttle od toaleta, i to ne samo u hotelima i restoranima, nego u svim javnim WC-ima.
Voda iz slavine u Japanu sigurna je za piće i zadovoljava neke od najviših svjetskih standarda, ali ako trebate pronaći vodu za piće dok ste vani, aplikacija MyMizu pomaže vam pronaći mjesta za besplatno punjenje vodom.
Automati i kafići za sve što poželite
U Japanu postoji više od pet i pol milijuna prodajnih automata (otprilike jedan automat na svaka 23 stanovnika zemlje). Od automata u restoranima na kojima naručujete do automata na ulici na kojima možete kupiti tople ili hladne napitke, topla jela ili hladne sendviče, hamburgere, pizze, rezance, ramen i sl., sladolede, kolače, cigarete ili alkohol, igračke... Postoji automat za (gotovo) sve što vam padne na pamet.
No zapamtite, smatra se nepristojnim jesti ili piti dok hodate. Umjesto toga pronađite mjesto gdje ćete sjesti i uživati u hrani ili piću kako ne biste napravili nered.
Osim automata, Japanci imaju i kafiće za sve. Bilo da se želite maziti s psićem, vidrom, prasetom, sovom ili kapibarom. Društvo vam može praviti robot koji će vas posluživati, pričati s vama, pa čak i plesati za vas, ili možete platiti za maženje sa stvarnom osobom.
Mogla bih nabrajati danima, ali mislim da vam je i ovako jasno koliko je Japan poseban i zašto sam toliko oduševljena njime te se iskreno nadam da ćemo se ugledati na Japance u bliskoj budućnosti.
Svjetsko čudo o kojem se priča ovih dana: Arena u kojoj je život izgubilo pola milijuna ljudi! +5