Iako je poznatiji po slici nego po imenu, ovaj otok smješten je u Pašmanskom kanalu između otoka Pašmana i Turnja. Površina mu je svega 0,132 km2, a duljina obale tek 1,55 km, ili bolje rečeno 5 minuta trčanja po kamenju i makiji. Na otoku nitko ne živi, no rado ga obilaze brojni turisti u potrazi za jačanjem svoje filmske ljubavi.

Otok nikada nije bio naseljen, a potvrđeno je postojanje tri grobna ilirska humka, te ostataka do sada neistražene građevine.

Pažnju svjetske i domaće javnosti privukao je 2008. godine kad ga je internetski div Google, putem Google Eartha proglasio jednim od nekoliko prirodnih srcolikih fenomena. Hvala Google-u!

U trendu Unije - 4 Otok Unije Najbolje čuvana tajna Kvarnera: Otok tirkiznog mora i filmskih zalaza na kojem kuglica sladoleda košta manje nego na kopnu Uštipci/Ilustracija Recept za najbolje uštipke Sinjski, vrlički, hercegovački: Sve tajne slasti najboljih uštipaka Plaža Bilin žal na Korčuli - 3 Bilin žal Plaža za domaće na hrvatskom jugu: Odlična atmosfera, divno more i ponešto za svaki gušt

Inače, vlasnici otoka su ga nedavno preorali i navodno posadili masline, obzirom da je na Galešnjaku zabranjena gradnja.

Neki su užasnuti time, dok reakisti ne vide ništa sporno u tome da se zemljište zasadi autohtonim biljem. Kako bilo da bilo, probajte barem doplivati s broda do Galešnjaka. Stvarno je predivan!