Iako je turizam važna gospodarska grana koja odredištima donosi novac, sa sve više turista javljaju se i sve veći problemi za lokalne zajednice. Preopterećena infrastruktura, oštećena kulturna i povijesna dobra i sve teže upravljanje otpadom visoko su na popisu, a u Japanu čak postoji i riječ koja označava sveukupno "turističko zagađenje".

Upravo se Japan zadnje dvije godine bori s puno problema koje mu je donio nezaustavljivi turistički bum. Ove bi godine, prema polugodišnjim podacima, mogli srušiti sve turističke rekorde postavljene pretpandemijske 2019. godine, čemu se s jedne strane raduju, pogotovo zbog rekordno slabog jena, ali i sve više lokalaca negoduje zbog turista. Zato je Japan je uveo niz novih pravila u pokušaju da smanji negativan utjecaj turizma na stanovništvo, ali i na okoliš.

Trebaju li cijene za lokalce biti niže od onih za turiste?

  • Da
  • Ne
  • Ne razmišljam o tome

glasova:


Niže cijene za lokalce... ili više za turiste?

Tako je na primjer u Hokkaidu, najsjevernijoj prefekturi u zemlji poznatoj po skijalištima, ugostiteljima predloženo da kreiraju niže cijene za lokalno stanovništvo. Na zapadu Japana razmišljaju o uvođenju šest puta skuplje turističke ulaznice za posjet dvorcu Himeji, a i Osaka raspravlja o uvođenju posebnog poreza za turiste, prije svega zbog Svjetske izložbe koja će se održati u travnju 2025. godine.

Ideja dvojnog sustava cijena nije nova ili izolirana pojava u svijetu. Dvojni cjenici već i sada postoje, primjerice u Istanbulu, gdje od siječnja turisti plaćaju 25 eura za posjet Aja Sofiji, a slično je i s posjetom Taj Mahalu koji će Indijce stajati 40 rupija, a neindijce – tisuću.

Osim stvaranja fonda za održavanje odredišta i njihovih znamenitosti, omogućuje lokalnom stanovništvu da i sami putuju po vlastitoj zemlji. Ali upravo je ovo izazvalo i najviše polemika, i u svijetu i u Japanu, jer se prema mnogima radi o diskriminaciji na nacionalnoj osnovi. S druge strane, uglavnom se nitko ne buni protiv koncepta da lokalno, ali doista stanovništvo sela ili gradske četvrti, uživa neke povlastice na svome području.

Ugostitelji koji su već formirali niže cijene za Japance, a više za turiste, pravdaju se dodatnim troškovima za osoblje koje govori engleski, a neki otvoreno i priznaju da smatraju da turisti trebaju ostavljati više novca. Istraživanje provedeno u veljači pokazalo je da se gotovo 60 posto ispitanika u Japanu slaže ili donekle slaže s dvojnim sustavom, ali također i da se više od polovice ispitanika brine zbog negativne slike koju će o svojoj državi time stvoriti, kao i da će turisti osjećati pokradeno.

Posebno iskustvo: Selo u kojem samo hrabri izlaze nakon zalaska sunca Al Hamra - 6 Al Hamra - 5 Al Hamra - 4 +2 Al Hamra - 3

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju