Prije nekoliko dana svijetom je odjeknula vijest kako je muškarac u Francuskoj globljen s 200 eura kazne jer je preglasno pričao na mobitel.

Osoba poznata samo pod imenom David pričala je sa sestrom na željezničkoj postaji u Nantesu u Francuskoj preko zvučnika na mobitelu prije nego što ga je zaustavila djelatnica željezničke kompanije SNCF i zamolila da se stiša.

Iako je upozoren da će dobiti kaznu u iznosu od 150 eura, David je mislio da se zaposlenica SNCF-a šali. Odbio je platiti kaznu na licu mjesta, a ista je „porasla“ na 200 eura. Angažirao je odvjetnike koji sada pokušavaju osporiti plaćanje kazne. 

Kazne za one koji su glasni

U Francuskoj ne postoji zakon koji zabranjuje pričanje na zvučnik preko mobitela na javim mjestima. Ipak, postoje vrlo jasni propisi o kontroli buke.

Francuski prometni kodeks dozvoljava kažnjavanje onih koji koriste uređaje i instrumente kako bi bukom ometali mir drugih u područjima koja se koriste za javni prijevoz. Kaznu od 60 eura, primjerice, možete dobiti na francuskoj željeznici čak i ako glasnije pričate na mobitel bez korištenja zvučnika.

Treba li novčano kažnjavati ljude koji preglasno pričaju na mobitel ili gledaju glasne sadržaje na pametnom telefonu na javnim mjestima?

  • Da, takvo ponašanje je nedopustivo i trebalo bi se financijski kažnjavati
  • Ne, to je ograničavanje osnovnih ljudskih prava
  • Zavisi o tome što govore i slušaju

glasova:

Glasno telefoniranje na javnim mjestima ili gledanje video uradaka na mobitelu bez slušalica sve češća je navika u modernom svijetu. Bi li takvo ponašanje trebalo zabraniti i kažnjavati? Dajte svoj glas u našoj anketi na kraju teksta.

Raj za vozače, ali...: Za što sve možete platiti kaznu na njemačkim cestama Njemačka, (skupi) raj za vozače - 1 Njemačka, (skupi) raj za vozače - 4 Njemačka, (skupi) raj za vozače - 3 +1 Njemačka, (skupi) raj za vozače - 2

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju