Raštika je najbogatija od svojih lisnatih zelenih rođaka, prava superhrana zahvalna i za uzgoj i za pripremu. Ova zeljasta biljka iz porodice kupusnjača ponekad se naziva i divljim kupusom, proljetnim kupusom ili lisnatim keljom, a u Dalmaciji i Hercegovini i – sirotinjskim mesom.
Zbog svojeg nutritivnog bogatstva i zasitnosti, ali i sposobnosti da preživi mraz, othranila je generacije u tim krajevima za teških vremena. Prepoznat ćete je po mesnatim plavozelenim izduženim listovima, koji izgledom ne odaju svoj čudotvorni sastav.
Raštika je jedna od najstarijih kultiviranih biljaka u Europi, a Stari Rimljani smatrali su je svetom biljkom i lijekom za – mamurluk. Raštika sadrži više minerala i vitamina od mnoge "popularnije" superhrane, a može se pripremiti na bezbroj načina.
Nutritivna bomba
Raštika je jedna od najzdravijih namirnica na svijetu. Bogata je vlaknima, antioksidansima, vitamina i mineralima, pogotovo željezom, kalijem i magnezijem, a sadrži više kalcija nego mlijeko i više vitamina C nego naranča. Samo 100 grama raštike zadovoljit će dnevne potrebe organizma za vitaminom A, 200 posto dnevnih potreba za vitaminom C i čak 600 posto potreba za vitaminom K.
Odlična za zdravlje
Raštika je dobra za imunitet, probavu, kosti, oči, regulaciju šećera u krvi i zdravlje srca, a kao da to nije dovoljno pomaže i jetri da izbaci toksine, djeluje protuupalno, ima anticancerogena svojstva i pomaže kod mršavljenja.
Za doručak, ručak i večeru
Zato nije neobično da se raštika često nalazi na dnevnom meniju sportaša i onih koji paze na prehranu. Može se pripremiti na mnogo načina – kao prilog – kuhana, s češnjakom i maslinovim uljem, u smoothieju, na salatu ili u varivima i juhama.
"Ilegalni namaz" u hercegovačkim pizzerijama: Biste li naručili pizzu s majonezom?