Moby Dick Melvillea Hermana kanonsko je djelo mlade američke književnosti, epski koncipiran roman iz 1851. godine koji opisuje traganje kapetana Ahaba za bijelim kitom zbog kojeg je izgubio nogu i na kraju njihovu borbu na život i smrt, takvu koja metaforički govori o sukobu čovjeka i boga, čovjeka i prirode, svijeta i smisla i sličnim velikim temama.

Melville Herman, čiji je roman o bijelom kitu ostao prilično nezamijećen u svoje vrijeme, inspiraciju je za njega našao u stvarnom događaju. On se zbio na današnji dan, 20. studenoga 1820. godine, kada je brod Essex, kitolovac iz Nantucketa, potonuo na Pacifiku, udaljen dvije tisuće kilometara od najbližega kopna, kada se u njega – i to dvaput - zabio golemi kit iz porodice ulješura.

Samo da je izbjeći kanibale

Nemili događaj bio je tek početak stvarne epske avanture za pomorce s Essexa i njegova kapetana Georgea Pollarda. Svi su se spasili s kitolovca prešavši u manje čamce, ali prava je borba počela tek tada. Zaliha su imali za otprilike dva mjeseca, a kada su se one istrošile, a mornari počeli umirati – preživjelima je kanibalizam bio jedini spas.

Ulješura - 3 Ulješura - 3 (Foto: Shutterstock)

Ironično je što se posada Essexa bojala iskrcati na "obližnjim" otocima do kojih su mogli stići – zbog straha od kanibala i ne sluteći da su jedini kanibali u okolici – upravo oni. Kada više nije bilo tijela za prehranu bez grižnje savjesti, preživjeli su odlučili da će ubiti i pojesti onoga koji izvuče najkraću šibicu.

Bio je to sedamnaestogodišnjak koji je nesretnu sudbinu nosio i u prezimenu – zvao se Owen Coffin (lijes). Kapetan se ponudio da ga zamijeni, ali je brzo prihvatio Coffinovo objašnjenje da je on spreman umrijeti kako bi drugi preživjeli. I doista jesu preživjeli. Jedini od tri čamca u kojima je posada Essexa tražila spas došao je do obale Južne Amerike 23. veljače 1822., nakon 92 dana plutanja oceanom.

Među četvoricom preživjelih bio je i kapetan Pollard, koji je imao udes i sa sljedećim brodom pa je proglašen nesretnim i nikada se više nije vratio na more. Nije prošao bolje ni kod kuće jer mu sumještani, posebno majka mladog Owena, koji mu je usput budi rečeno bio i rođak, nije mogla oprostiti što je dopustio da ga ubiju i objeduju.

Očevici koji su spasili ono što je (p)ostalo od posade Essexa sa zgražanjem su pričali da su ovi prije negoli su prešli u spasilački brod Dauphin u žurbi punili džepove preostalim kostima svojih prijatelja, i nastavili ih, skrivajući se po kutovima, poskrivečki sisati.

  BBQ, pivo i toliko više od toga: Novi restoran u centru Zagreba u kojem se jede rukama, a pije - srcem Barbeerian BBQ& Pub - 2 Barbeerian BBQ& Pub - 5 Barbeerian BBQ& Pub - 4 +8 Barbeerian BBQ& Pub - 3

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju