Ponekad je dovoljno tek sasvim malo truda da bi jela od prosječnih postala superukusna, a pritom mogu pomoći savjeti chefova koji su ih nesebično podijelili na Redditu. Izdvojili smo 10 čestih pogrešaka u kuhinji koje lako možemo ispraviti.

Premalo okusa

Za više okusa nemojte pretjerati sa soli nego dodajte kiseline. Vino, ocat ili limun poslužit će kao pojačivači okusa i jelo će biti puno bolje.

Zagoreni češnjak

Luk i češnjak se nikad ne dodaju u isto vrijeme. Luku treba oko osam minuta da se isprži, a češnjaku 30 sekundi. Dodate li ih skupa u tavu ili lonac vrlo je vjerojatno da će zagorjeti.

Prosječni krumpir

Želite li savršeno hrskave kocke krumpira iz pećnice koje su iznutra flafaste, najprije ih kuhajte oko 5-10 minuta u posoljenoj vodi, a tek ih zatim stavite u pećnicu.

Neukusno povrće

Puno ljudi ne peče povrće ispravno, smatraju chefovi. Dodajte više maslinovog ulja nego što mislite da treba, kao i soli, te mješavine začina. Stavite u lim na papir za pečenje i pecite na 200 stupnjeva Celzija dok ne posmeđi. Povrće poput mrkve okrenite na drugu stranu. Kada je gotovo izvadite iz pećnice i pospite začinima. Cvjetača primjerice odlično paše uz curry, a šampinjoni sa peršinom i estragonom.

Premalo vježbanja

Najbolji način za stjecanje samopouzdanja u kuhinji je vježba, vježba i samo vježba. Nemojte posustati zbog jednog neuspjelog recepta. Isprobavajte. Što ćete više kuhati to ćete bolje razumjeti kulinarske procese i steći intuiciju. Nećete se niti snaći, a više vam neće trebati recepti.

Ulije i tjestenina

Dodajete li ulje u lonac dok se tjestenina kuha, nemojte. Ulje sprečava tjesteninu da se obloži umakom, koji će samo skliznuti, a škrob ga zadržava na mjestu.

Tupi noževi

Naoštreni noževi bezbroj puta olakšavaju kuhanje, a u konačnici su i sigurniji od tupih. Uz pravilno držanje neće vam se dogoditi da skliznu kao što je slučaj s tupima.

Švercanje

Ako u receptu piše da se nešto treba kuhati pola sata to ne znači da ćete skratiti vrijeme ako pojačate vatru. Puno je izglednije da će hrana iznutra ostati nedovoljno pečena.

Bacanje sokova iz tave

Nakon pečenja u tavi ostaje masnoća u kojoj su nereijetko fini okusi i arome. Stoga ako je potrebno odlijte višak ulja i naučite deglazirati. Dok je još vruća, u tavu dodajte temeljca, vina ili vode i miješajte kuhačom dok se stvrdnuti sokovi od pečenja ne rastope.

Cijeđenje riže

Većina jela od riže će biti ukusnija ako je ne kuhate u puno vode, a samim time niti cijedite nakon kuhanja. Da biste izbjegli višak tekućine na šalicu riže izmjerite dvije šalice vode. Nakon što prokuha smanjite vatru na najslabiju i poklopite, najbolje poklopcem koji ima rupicu za paru. Te prema potrebi promiješajte kada je već skoro gotova (na trećoj četvrtini kuhanja. Dvije minute prije nego što je gotova možete isključiti vatru i kratko ostaviti poklopljeno.

Gdje je danas MasterChef Ivan Temšić? Prošlogodišnji pobjednik otkrio kako mu se život potpuno promijenio nakon showa MasterChef - 4 MasterChef - 3 MasterChef - 1 +0 MasterChef - 2

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju