• Hrana i piće
  • Putovanja
  • Aktualno
  • Zanimljivosti
  • Škola kuhanja
  • Želim više
  • Preporuke
Upravljaj obavijestima

Prati nas

  • Impressum
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima
close image
  • Dnevnik.hr
  • Vijesti
  • Sport
  • Showbizz
  • Lifestyle
  • Tech
  • Zdravlje
  • Biznis
  • Zabava
  • Teen
  • Tv
Putovanja #kamo na izlet

Kupanje pod liticom: Je li ovo najljepša plaža ispod Učke?

Brseč je kroz povijest bio poznat po dobrom teranu, maslinama i - kestenima, a današnji ga turisti uglavnom znaju kao kupališnu destinaciju zbog prekrasne plaže Klančac koja se smjestila podno njegove impresivne litice.
Nika Štriga
Nika Štriga 30.06.2025 11:28 komentari
viber Created with Sketch.
Slika nije dostupna
Slika nije dostupna

Brseč je maleno slikovito mjesto koje se smjestilo navrh klisure na istočnoj obali Istre i s visine od 157 metara nadgleda Vela vrata koja spajaju Riječki zaljev i Kvarner. Leži ispod Učke, 20-ak kilometara jugozapadno od Opatije uz cestu Rijeka–Opatija–Labin–Pula.

U trendu Modularne kuće za mlade, QSpace, Nizozemska - 6 Pametna rješenja iz Europe Pogledajte kako izgledaju državni stanovi za mlade od 21 kvadrata, a koštaju samo 45 tisuća eura Mini Ranch Protulipa - 3 Mini Ranch Protulipa Za idealan odmor pokraj Karlovca: Ljepotica s pogledom kao iz bajke (i saunom i jacuzzijem) Ciel Dubai Marina - 2 Kroz ušicu igle Nitko se nije nadao da će tako izgledati: Najviši hotel na svijetu napokon je otvoren

Uske kamene uličice, primorska kamena arhitektura i fantastični vidici koji se otvaraju u tim kamenim okvirima ono su što Brseč čini tako posebnim. Njegov položaj na vrhu litice i ti nevjerojatni pogledi stalno vas tjeraju da razmišljate o visinama, dubinama i ogromnim količinama tamnoplavog kvarnerskog mora koje se prelijeva iz kadra u kadar.

Simpatično mjestašce s još simpatičnijim stanovnicima, njih stotinjak, šarmirat će vas šarenim ulaznim vratima, pjevnim govorom, srednjovjekovnim duhom… i još jednim – pogledima. Teretni brodovi daleko ispod grada na moru ili brzi bijeli trajekt, koji se iz Brestove žuri u Porozinu kao da su ostali u nekom drugom svijetu. Ovdje, visoko nad morem, nema žurbe.

Mjesto iz bajke

Uličice, stepenice, prolazi, ostaci gradskih zidina, gradska šterna … svaki detalj Brseča priča o davnim vremenim i to u krajnje romantiziranom tonu. Stari grad Brseč zaštićeno je kulturno dobro, a ovdje je rođen Eugen Kumičić, pa je njegova rodna kuća pretvorena u knjižnicu i impresivnu galeriju "Eugen K". U gradskoj loži na ulazu u stari grad nalazi se bista velikog književnika koji je djeliće i vizure Brseča provlačio kroz mnoga svoja djela.

Najviše kuća, koje su tipične primorske, izgrađeno je ili obnovljeno u 17. stoljeću, dok su zidine, utvrde i sam crkveni zvonik župne crkve svetog Jurja, najviša točka Brseča, koji mu daje taj prepoznatljiv oblik buketića, iz ranog srednjeg vijeka. Iz toga je vremena i Kaštel, stara jezgra oko koje se kasnije razvilo naselje. 

Sjeverno od staroga grada, na rubu litice, nalazi se crkva sv. Magdalene iz 15. stoljeća, nezaobilazna atrakcija ovog kraja i još jedan razlog da spomenemo veličanstven pogled.
Do nje vodi makadamski put uz suhozide, a pogled na Učku, na Kvarner, na more koje se razbija duboko ispod vas nećete nikada zaboraviti.

Brseč je kroz povijest bio poznat po dobrom teranu, maslinama i - kestenima, a današnji ga turisti uglavnom znaju kao kupališnu destinaciju zbog prekrasne plaže Klančac koja se smjestila podno njegove impresivne litice.

Ova malena plaža s razlogom slovi za jednu od najljepših na Jadranu. Urezana u stijene, s nevjerojatno bistrim morem koje je u plićaku posve prozirno, a s dubinom postaje tirkizno po plavo, nudi idiličnu oazu za uživanje usred stjenovite i šumovite divljine.

Do plaže vodi uska i strma asfaltirana cesta uz koju se nalazi i jedini kafić prije Brseča, i na kojoj je problem mimoilaziti se s autima koji dolaze iz suprotnog smjera, kao i, naravno, naći parking u sezoni. Iako će mnogi kukati da je odlazak, odnosno povratak s ove plaže ekstreman sport, bez brige- pretjeruju. Uzbrdica traje tek kilometar, a vjerujte, vrijedi iskustva koje ste doživjeli u uvali Klančac.

Na plaži je izgrađen bunker u Drugom svjetskom ratu koji danas služi uglavnom za sunčanje, a prirodne police u stijeni su skakaonice, sa svojim i imenima i općepoznatim stupnjem tehničke zahtjevnosti, na kojima se vještina brusi od djetinjstva. I ako niste od skakanja u more, jednako je poseban doživljaj plivati – ili plutati - ispod okomite litice visoke do neba.

Parsto metara južnije od plaže Klanjčac kozjom ćete stazom stići do stare ribarske lučice koju isto vrijedi vidjeti. Ona je živa slika nekog zaboravljenog života, s kamenim kućicama za mreže doslovno utisnutima u stijenu, obojanim vratima i kratkom uređenom stazom s koje možete skočiti u prekrasno bistro more. Na kraju uvale možete se smjestiti na jedinstvenu prirodnu plažu – u špilji. I uživati u životu.

  • #kamo na izlet
  • #brseč
  • #klančac
  • #plaža
  • #plaže Klančac
  • #najljepše plaže jadrana
viber Created with Sketch.
inspirativno najčitanije
Mozartovo selo: Alpska idila u koju poznati skladatelj nikada nije kročio
St. Gilgen
Mozartovo selo: Alpska idila u koju poznati skladatelj nikada nije kročio
Čarobna adventska priča za novi sjaj Gornjeg grada: Mjesečev vrt na obnovljenom Strossmayerovom šetalištu
Kao iz bajke
Čarobna adventska priča za novi sjaj Gornjeg grada: Mjesečev vrt na obnovljenom Strossmayerovom šetalištu
Bijeli umak od tri sastojka recept
Najbrži kuhani ručak
Ovaj bijeli umak savršen je izbor uz kuhanu tjesteninu, a radi se od samo 3 sastojka u manje od 10 minuta
Nitko se nije nadao da će tako izgledati: Najviši hotel na svijetu konačno je otvoren
Kroz ušicu igle
Nitko se nije nadao da će tako izgledati: Najviši hotel na svijetu napokon je otvoren
Dođi za stol: mjesto gdje se stvaraju najljepše blagdanske priče
Oglas
Dođi za stol: mjesto gdje se stvaraju najljepše blagdanske priče
Sedam razloga zašto je Varaždin hit među adventskim destinacijama
Oglas
Sedam razloga zašto je Varaždin hit među adventskim destinacijama
Qspace modularni stanovi u Nizozemskoj
Pametna rješenja iz Europe
Pogledajte kako izgledaju državni stanovi za mlade od 21 kvadrata, a koštaju samo 45 tisuća eura
Šarmantna rustikalna ljepotica s pogledom kao iz bajke (i saunom i jacuzzijem)
Mini Ranch Protulipa
Za idealan odmor pokraj Karlovca: Ljepotica s pogledom kao iz bajke (i saunom i jacuzzijem)
Kolači bez dodanog bijelog šećera recepti
Idealni za blagdane
Ovi kolači i torte jako su slatki i fini, a ne sadrže ni gram bijelog šećera
Lako i jednostavno: domaći likeri kao božićni poklon
Domaće i fino
Lako i jednostavno: Domaći likeri kao savršen božićni poklon
Čokoladne kuglice s orasima recept
Božanstveni okus
Ove kuglice od čokolade i oraha su prefine, lako ih je napraviti – ne morate čak ni paliti pećnicu
Gdje dočekati 2026.? Crno jajve vam donosi tri novogodišnja bijega za nezaboravan početak godine
Doček Nove
Gdje dočekati 2026.? Crno jaje vam donosi tri povoljna novogodišnja bijega za nezaboravan početak godine

Nastavi čitati

Ne propustite ni ovo
vijesti
Novi zakon EU-a otežat će skrivanje dohodaka i imovine
Novi zakon EU-a
Svima koji žive u Hrvatskoj od danas će biti teže skrivati važan podatak
Tragedija u Slavonskom Brodu: Migranti stradali tijekom prelaska Save, ima poginulih
više ozlijeđenih
FOTO Velika tragedija na Savi, ima poginulih: Doznajemo detalje
Pronađena djevojčica koja je nestala u Španskom
Nestala u utorak
Pronađena djevojčica za kojom se tragalo u Zagrebu
show
Gdje je danas Marko Bošnjak?
više nije u zagrebu
Marko Bošnjak nakon mjeseci šutnje otkrio gdje trenutačno živi i što radi
Severina čestitala rođendan dobrom prijatelju Borisu Ružiću
''Ako itko zaslužuje...''
Seve ne skriva emocije prema posebnom muškarcu u njezinu životu: ''Voljeno moje biće...''
Ekskluzivno: kamere IN Magazina u splitskom domu Josipa i Jelene Ivančić koji slave 14 godina braka: ''Bože daj još ne 14 nego 54 godine braka još najmanje''
ekskluzivno!
Kamere IN Magazina u splitskom domu para koji se upoznao u nekadašnjem showu Nove TV!
zdravlje
Gripa i korona zajedno: Ovo su prvi znakovi da imate oba virusa odjednom
Piše liječnik
Gripa i korona zajedno: Ovo su prvi znakovi da imate oba virusa odjednom
KOPB simptomi: 8 upozorenja koja nikako ne smijete zanemariti
Među 10 je najčešćih uzroka smrti
KOPB simptomi: 8 upozorenja koja nikako ne smijete zanemariti
7 namirnica bogatih proteinima koje žene starije od 50 godina trebaju jesti svaki tjedan
Za očuvanje mišićne i koštane snage
7 namirnica bogatih proteinima koje žene starije od 50 godina trebaju jesti svaki tjedan
zabava
Ovako se Balkanac prevozi Mercedes! Scena nasmijala cijelu regiju
Urnebesno
Ovako Balkanac prevozi Mercedes! Scena nasmijala cijelu regiju
Neobičan posjetitelj zgrozio kupce trgovine! Pogledajte tko se sakrio među peciva
Pronađite uljeza
Neobičan posjetitelj zgrozio kupce trgovine! Pogledajte tko se sakrio među peciva
Konobar u poznatom njujorškom restoranu progovorio na hrvatskom i oduševio sve prisutne
Reakcije gostiju su sve
Konobar u poznatom njujorškom restoranu progovorio na hrvatskom i oduševio sve prisutne
tech
Jedno istraživanje mijenja sve što znamo o gihtu
Srušen mit njegova uzroka
Jedno istraživanje mijenja sve što znamo o gihtu
Otkriće NASA-e: Zemlja ovo u 100 godina nije doživjela, dogodit će se uskoro
Jedinstven događaj
Otkriće NASA-e: Zemlja ovo u 100 godina nije doživjela, dogodit će se uskoro
Terapija koja je donedavno bila znanstvena fantastika sada spašava živote od dosad neizlječivog oblika raka
Nova nada za pacijente
Terapija koja je donedavno bila znanstvena fantastika sada spašava živote od dosad neizlječivog oblika raka
sport
Real Madrid donio odluku o budućnosti Xabija Alonsa nakon poraza od Manchester Cityja
Teška situacija
Real Madrid donio odluku o budućnosti Xabija Alonsa nakon poraza od Cityja
Legenda se naklonila Modriću: Real bez njega je kao muha bez glave
ne znaju kuda bi
Legenda se naklonila Modriću: Real bez njega je kao muha bez glave
Ivo Grbić briljirao na utakmici Karagumruka i Bešiktaša
Dobio čistu desetku!
Hrvat izludio velikana! Skupio 10 obrana, skinuo i penal, a onda je dobio posebnu pohvalu
tv
MasterChef: Potreseni Mark izjavio: "Pukli su mi snovi!" Hoće li nastaviti do kraja?!
TEŠKO!
Potreseni Mark izjavio: "Pukli su mi snovi!" Hoće li nastaviti do kraja?!
MasterChef: Gastroiluzije s potpisom bivšeg kandidata MasterChefa izazvat će pravo oduševljenje!
WOW!
Gastroiluzije s potpisom bivšeg kandidata MasterChefa izazvat će pravo oduševljenje!
U dobru i zlu: Ni sama nije svjesna što je napravila – sad je u još većem problemu
U DOBRU I ZLU
Ni sama nije svjesna što je napravila – sad je u još većem problemu
putovanja
Qspace modularni stanovi u Nizozemskoj
Pametna rješenja iz Europe
Pogledajte kako izgledaju državni stanovi za mlade od 21 kvadrata, a koštaju samo 45 tisuća eura
Nitko se nije nadao da će tako izgledati: Najviši hotel na svijetu konačno je otvoren
Kroz ušicu igle
Nitko se nije nadao da će tako izgledati: Najviši hotel na svijetu napokon je otvoren
Šarmantna rustikalna ljepotica s pogledom kao iz bajke (i saunom i jacuzzijem)
Mini Ranch Protulipa
Za idealan odmor pokraj Karlovca: Ljepotica s pogledom kao iz bajke (i saunom i jacuzzijem)
novac
Poznati trgovački lanac odjeće i obuće na putu do bankrota. Sumnje vjerovnika izazvale su domino-efekt
ostalo 6 poslovnica
Poznati trgovački lanac odjeće i obuće na putu do bankrota. Sumnje vjerovnika izazvale su domino-efekt
Hrvatska nema gospodarske uvjete koji bi zaustavili iseljavanje, mora duboko promijeniti ekonomsku politiku i izgraditi nove gradove
analiza migracija
Hrvatska nema gospodarske uvjete koji bi zaustavili iseljavanje, mora duboko promijeniti ekonomsku politiku i izgraditi nove gradove
Ovo su milijarderi koji stoje iza carstva izgrađenog na jednostavnom, ali revolucionarnom izumu – šlagu bez mlijeka
Slatki imperij
Ovo su milijarderi koji stoje iza carstva izgrađenog na jednostavnom, ali revolucionarnom izumu – šlagu bez mlijeka
lifestyle
Gripa i korona zajedno: Ovo su prvi znakovi da imate oba virusa odjednom
Piše liječnik
Gripa i korona zajedno: Ovo su prvi znakovi da imate oba virusa odjednom
Ovo izdanje Ane Maslać Plenković nadmašilo je i stil krlajice Letizije i vojvotkinje Catherine
poput princeze
Ana Maslać Plenković izgleda spektakularno – evo zašto je njezin pariški stajling pun pogodak
Viktorija Rađa u bermudama i čizmama na petu
TOP IZDANJE
Viktorija Rađa u hlačama za kojima su svi ludi ove sezone, odlično stoje uz visoke čizme
sve
Real Madrid donio odluku o budućnosti Xabija Alonsa nakon poraza od Manchester Cityja
Teška situacija
Real Madrid donio odluku o budućnosti Xabija Alonsa nakon poraza od Cityja
Qspace modularni stanovi u Nizozemskoj
Pametna rješenja iz Europe
Pogledajte kako izgledaju državni stanovi za mlade od 21 kvadrata, a koštaju samo 45 tisuća eura
Gdje je danas Marko Bošnjak?
više nije u zagrebu
Marko Bošnjak nakon mjeseci šutnje otkrio gdje trenutačno živi i što radi
St. Gilgen am Wolfgangsee - 13
St. Gilgen

Mozartovo selo: Alpska idila u koju poznati skladatelj nikada nije kročio

St. Gilgen, ili barem njegov turistički ured, voli se nazivati Mozatovim selom, iako “onaj” Mozart, W.A., u njemu nikada nije bio. NASTAVI ČITATI

Vezani sadržaj

 
Upravljaj obavijestima
© Punkufer
  • Impressum
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima

404image

Pun ti je kufer
uvijek istih priča i tema?

Prijavi se na naš
newsletter
i vidjet ćeš
da ćemo kliknuti ;)

Please don't insert text in the box below!
close