1. Najmanji ocean na svijetu

Arktički ocean je najmanji ocean na Zemlji. Obuhvaća 14.090.00 četvornih kilometara na krajnjem sjeveru sjeverne polutke – prostire se između euroazijskog kopna, Grenlanda, Aljaske i američko-arktičkog arhipelaga.

2. Sjeverno ledeno more

Sjećate li se kada smo učili da Zemlja ima tek tri svjetska oceana: Tihi, Atlantski i Indijski ocean? U toj geografskoj priči Arktički ocean nazivao se Sjevernim ledenim morem, a pripadao je Atlantskom oceanu.

3. Mora i rijeke

Arktičkom oceanu pripadaju Grenlandsko, Barentsovo, Bijelo, Karsko, Laptevsko, Istočnosibirsko, Čukotsko, Beaufortovo, Lincolnovo i Wandelovo more, a veće rijeke koje se u njega ulijevaju su Ob, Jenisej, Lena, Pečora, Indigirka i Mackenzie.

Aurora borealis uobičajena je pojava na krajnjem sjeveru Aurora borealis uobičajena je pojava na krajnjem sjeveru (Foto: Shutterstock)

4. Najplići ocean

Arktički ocean je ujedno i najplići svjetski ocean. Prosječna dubina mu iznosi tek oko 1000 metara. Trećinu ovog oceana čini kontinentalni šelf s prosječnom dubinom od 100 metara. Najveća dubina Arktičkog oceana, pak, iznosi 5449 metara, a izmjerena je kod oceanskog jarka Litke.

Za usporedbu, u Tihom oceanu koji se smatra najvećim svjetskim oceanom smještena je najdublja brazda na svijetu – Marijanska brazda nalazi se 11.034 metra ispod morske razine.

5. Sjeverni ili blizu medvjeda

Arktički ocean dobio je ime po istoimenoj polarnoj regiji oko Sjevernog pola. Ime je izvedeno od grčke riječi arktikos koja se prevodi kao sjeverni ili blizu medvjeda. No valja istaknuti da medvjed ovdje ne označava polarne medvjede koje žive na Sjevernom polu. Umjesto toga odnosi se na zviježđe Velikog medvjeda koje stoljećima služi moreplovcima kao navigacijski alat.

Aurora borealis uobičajena je pojava na krajnjem sjeveru Aurora borealis uobičajena je pojava na krajnjem sjeveru (Foto: Shutterstock)

6. Stalno je zaleđen

Većina Arktičkog oceana je stalno zaleđena – u hladnijem dijelu godine oko 12 milijuna četvornih kilometara prekriveno je ledom, a ljeti oko 3 milijuna četvornih kilometara manje. Debljina leda varira između tri i 20 metara.

7. Prva ekspedicija

Zbog ekstremnih klimatskih prilika Arktički ocean "otkriven" je tek u 19. stoljeću. Fridtjof Nansen prvi je moreplovac koji je krenuo na ekspediciju u Sjeverno ledeno more davne 1893. godine.

Iako je njegov brod Fram bilo prvo plovilo koje je u Norveškoj ciljano izgrađeno za istraživanje polarnih krajeva, nije ga mogao svladati do kraja. Prvi moreplovac koji je prešao Arktički ocean bio je Roald Amundsen na svojem brodu Gjoa 1906. godine.

Izbrojite ponovo: Jeste li znali koliko ima oceana na Zemlji? Ocean - 4 Ocean - 2 Ocean - 1 +0 Ocean - 3

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju