Često kad želimo provesti negdje vikend ili otići na neki izlet – gledamo preko granice. Ako živite u Zagrebu ili u njegovoj blizini, obično rezonirate: blizu nam je Slovenija i njezine ljepote, a začas smo i u Austriji. Ako živite u Istri ili na Kvarneru, prvo vam na pamet vjerojatno pada sve što Italija nudi. Ako ste u Dalmaciji, susjedna Bosna i Hercegovina prepuna je bisera koji se isplate istražiti. No Lijepa Naša prepuna je mjesta koja osvajaju na prvi pogled, a nisu suviše razvikana. Jedno od njih je i Park prirode Papuk, koji je grjehota ne obići.
Ovaj geopark (prvi koji je ponio takvu titulu u Hrvatskoj) smjestio se u Slavoniji. Papuk je zapravo fenomen jer je riječ o planini čiji se istoimeni vrh diže na 953 metra. Da, u ravnoj Slavoniji niklo je jedno takvo čudo, koje danas rado obilaze izletnici.
Papuk - 1 (Foto: Shutterstock)
No kako uopće doći do ovog parka koji se prostire na 336 kvadratnih kilometara te se raširio na dvije županije, Požeško-slavonsku i Virovitičko-podravsku? Ako dolazite iz smjera Zagreba autoputom, trebate izići na izlaz Nova Gradiška te nastaviti put za Požegu sve do Velike. Oni zaluđeni nogometom uvijek će Veliku povezati s nekadašnjim prvoligašem Kamen Ingradom, koji je svojedobno zadavao glavobolje i moćnim europskim klubovima poput njemačkog Schalkea.
Što vidjeti na Papuku?
No ostavimo se mi nogometa, jer kad ste došli već iz ovog smjera, izvjesno je da ćete neko vrijeme provesti u Park-šumi Jankovac. Ta je dolina još davne 1955. proglašena zaštićenom park-šumom, a vrlo je teško odgovoriti koje je godišnje doba u njoj ljepše. Još ako naletite na koju rijetku pticu ili srnu, doživljaj, posebno onim najmlađima, ostat će u lijepom sjećanju. Kod Jankovca je nemoguće ne spomenuti ono "najvažnije" – Grofovu poučnu stazu. Nazvana je tako u sjećanje na grofa Josipa Jankovića, osobe zaslužne za prepoznavanje ljepota ove doline.
Papuk - 4 (Foto: Shutterstock)
Staza je dugačka nešto više od 2 kilometra, a prolazi uz planinarski dom, jezera i slap Skakavac. Zadnje spomenuti, sa svojih 35 metara visine, atrakcija je sam po sebi. Za stazu će vam trebati koji sat, s obzirom na to da je u redu da pozornost prilikom obilaska posvetite i brojnim poučnim tablama postavljenima usput. Dodajmo kako je to samo jedna od poučnih staza, a ostale provjerite na ovom linku.
Svi oni koji žele znati više o Papuku trebaju se uputiti u Geoinfo centar u Voćinu. Kroz multimedijalni i interaktivni postav naučit ćete svašta i o biologiji i geologiji, a makete nekih davnih životinja držat će zainteresiranima i najmlađe. Naravno, ovdje se nalazi more toga, a ovaj teaser zasad je sasvim dovoljan.
Uostalom, Papuk nije na kraju svijeta, a mi vam još jednom toplo preporučujemo da se i sami uvjerite u njegove ljepote.
Između planina i mora: Talijanski grad vještica koji je idealan za posjet ujesen
+1