Montpellier, osmi po veličini grad, u Francuskoj i najbrže rastući grad u toj zemlji smjestio se na samom njezinom jugu, desetak kilometar od morske obale. Usprkos tome, on je klasičan sredozemni grad, prepun sunca, šarma, povijesnih lokacija i detalja vrijednih istraživanja. Ipak svoje moderno i mulikulturno lice otkriva na svakom koraku, a i ako samo prolazite kroz njega ne može vam se sakriti – Bijelo stablo.
Bijelo stablo ili L'arbre blanc neboder je neobičnoga dizajna, koji unatoč svojoj visini od 57 metara i 17 katova, djeluje nekako prirodno, kao da je dio okolnog krajolika izrastao iz zemlje. Dovršen 2019. godine, drugi je "krik" moderne arhitekture u ovom mediteranskom gradu.
Njegov karakter i otvorenost uhvatio je već okupljenim projektnim timom – japanskim biroom Sou Fujimoto Architects, i domaćim, francuskim snagama predvođenim arhitektima Nicolasom Laisnéom, Dimitrijem Rousselom i studijem OXO Architectes.
Interkulturni projekt osvojio je stanovnike multikulturnog grada kombinacijom japanskog i mediteranskog stila. Nalazi se između centra Montpelliera i novog dijela grada, pa je i njegova lokacija – simbolična. Ovaj neboder neobična izgleda ima mješovitu, stambeno-javnu namjenu.
Na prva dva kata nalaze se umjetnička galerija, uredi i restoran, a na vrhu bar s panoramskim pogledom na planine i Sredozemno more, a ostali su katovi namijenjeni stanovanju. Svaki stan ima terasu veličine od 10 do 30 četvornih metara, a upravo one – njih 193 - podsjećaju na grane i daju prepoznatljiv oblik ovom čudesnom Bijelom stablu.
Cilj arhitekata bio je spojiti modernu arhitekturu i prirodu, a osim u izgledu zgrade, to se očituje i u izboru održivih materijala. "Prolistala" zgrada odlično se uklapa u svoje urbano susjedstvo, ali istovremeno stvarno izgleda i kao dio drvoreda. Neki se pak stanari žale da su na svojim maštovitim i drvetom obloženim terasama – ipak malo previše izloženi pogledima susjeda.
Gdje su ljeti najveće gužve? Mjesta koja trebate izbjegavati ako tražite mir i odmor