Pirjanje, koje u govoru nazivamo i dinstanjem, tehnika je kuhanja hrane na laganoj vatri u poklopljenoj posudi na malo masnoće i najčešće u nešto tekućine. Osnovna razlika između kuhanja i pirjanja zapravo je upravo – u količini tekućine.
Pirjati se može meso, povrće i riba, a dodavanje tekućine pomoći će da se ne prime za dno i izgore, ali i da hrana potpuno omekša. Pri pirjanju se obično dodaje temeljac, obična voda ili vino, kao na primjer u poznatim specijalitetima osso buco i boeuf bourguignon, a metoda je prilično uobičajena pri pripremi svakodnevnih jela poput gulaša, variva, umaka i juha.
Meso se može pirjati i u pivu, od kojeg će dobiti lijepu aromu i postati toliko mekano da će se raspadati. Ova će metoda posebno pasati starijem mesu poput govedine i žilavijim komadima kojima odgovara dugo, dugo kuhanje.
Pirjati se u pivu mogu i svinjska rebarca, a kad već spominjemo pivo, samo ćemo vas podsjetiti koliko su ukusna pečenja podlijevana ovim omiljenim izvorom vitamina B. Još se jedino trebate odlučiti koje pivo odabrati. U principu, s lakšim će se jelima bolje slagati i laganija piva poput lagera ili pilsnera, dok će uz jela s više karaktera bolje ići i takva piva – tamni aleovi poput portera ili stouta.
I nije neka šteta preskočiti? Lista povrća koje nije toliko zdravo koliko se misli