Sacher-torta, danas simbol, ponos i slatki okus Beča, nastala je kao i mnoge druge važne stvari – neplanirano. Godina je bila 1832., sredina onoga što se kasnije prozvalo bidermajerom, stilskog razdoblja koje je označio procvat umjetničkih obrta, u odnosu na prijašnju modu - skromnijeg stila i uravnoteženih, jednostavnih i mirnih linija i površina.

Mjesto radnje, naravno, bečki je dvor. Knez, austrijski kancelar i suosnivač Svete alijanse, Clemens Wenzel Lothar Metternich te je večeri očekivao goste i poželio poseban desert, ali kao za peh – ili prst sudbine – glavni je dvorski kuhar bio bolestan, pa je uskočiti morao mladi šegrt, šesnaestogodišnji Franz Sacher. "Samo me nemoj osramotiti“, priprijetio mu je kancelar. Torta je međutim oduševila i njega i goste, vrlo brzo je postala stalna stavka dvorskog menija, ali prošlo je dosta godina prije nego što je osvojila širu bečku javnost i čitav svijet.

Sredinom 19. stoljeća Franz Sacher otvorio je delikatesnu trgovinu i vinoteku u Beču, a njegov najstariji sin Eduard završio je školovanje u dvorskoj slastičarnici Demel i za vrijeme svog naukovanja ondje usavršio Sacherovu tortu. Eduard je 1876. godine otvorio hotel s obiteljskim prezimenom, u kojem se naravno posluživala i Sachertorte (poslužuje se i danas), a četvrtina dvadesetog stoljeća prošla je u sporu Demela i Sachera oko prava na korištenje naziva "originalna" Sacher-torta.

Dvorska slastičarnica naime bila je "kvalifikacija2, jamstvo kvalitete, uz koju je dolazila titula tj. posao "K. u. K. Hoflieferant" - carski i kraljevski dobavljač, koju su imali najugledniji slastičari i koji su uz posebno odobrenje svoje usluge i proizvode isporučivali dvoru. K. u. K. Hoflieferant bile su i slastičarnica Demel i ona hotela Sacher. Na kraju je pravo na ime "Originalna Sacher-torta" dobila ova potonja (ima okrugli žig), a Damelova nosi naziv "Eduard Sacher torte“ i dolazi s trokutastim žigom.

Dvije se "Sacherice" ne razlikuju samo po imenu. Damelova ima samo jedan sloj pekmeza – ispod čokoladne glazure, dok "Originalna Sacher torta" ima dva sloja pekmeza, između dva sloja biskvita i ispod glazure. Pekmez mora biti od marelice, a umjesto klasične čokolade koristi se kuvertura (čokolada s više kakaova maslaca). Sacher-torta ima zaobljeni gornji rub, što se tradicionalno postiže pečenjem u kalupu sa zaobljenim dnom (Reindl), a poslužuje se s blago zaslađenim tučenim vrhnjem.

Mi vam donosimo vam recept za "originalnu Sacher-tortu". Ako je moguće, pripremite tortu dan ranije i čuvajte je u hladnjaku). Tortu pecite u kalupu promjera 23 centimetra.

Originalna Sacher-torta - sastojci:

Sacherov čokoladni biskvit

  • 120 g maslaca
  • 120 g kuverture (55% kakaa), otopljene na pari
  • 60 g šećera u prahu
  • 110 g žumanjka
  • 170 g bjelanjaka
  • 140 g kristal-šećera
  • 120 g glatkog brašna
  • 200 g pekmeza od marelica

Sacherova glazura

  • 360 g kristal-šećera
  • 150 g vode
  • 300 g kuverture (55% kakaa)

Originalna Sacher-torta - priprema:

  1. Miksajte maslac, čokoladnu glazuru i šećer u prahu dok ne dobijete pjenastu smjesu. Postupno dodajte žumanjke. Bjelanjke miksajte s kristal šećerom dok ne postanu pjenasti. Pomiješajte obje smjese i dodajte brašno. Napunite kalup za tortu i pecite na 180 stupnjeva oko 60 minuta. Otprilike 10 minuta prije kraja pečenja, povećajte temperaturu na 200 stupnjeva.
  2. Ako nemate kalup zaobljenog dna, nožem nježno zaoblite gornji rub biskvita. Prerežite biskvit na pola po visini. Donji koru premažite pekmezom od marelica, poklopite gornjom korom pa i nju namažite pekmezom. Stavite tortu na rešetku za glazuru i pripremite čvrstu površinu na koju ćete prebaciti glazirani kolač.
  3. Da biste pripremili Sacherovu glazuru, prokuhajte granulirani šećer s vodom. Dodajte koverturu, promiješajte i kuhajte dok se ne zagrije na 110 stupnjeva. Prelijte u što manju posudu.
  4. Najbolje je nanositi glazuru na mramornu ploču. Izlijte otprilike petinu glazure i razmažite je špatulom. Istovremeno drugom rukom polako miješajte glazuru u loncu drvenom žlicom kako biste spriječili stvaranje korice. Vratite razvučenu glazuru u lonac i promiješajte. Ponavljajte ovaj postupak dok glazura ne dobije željenu gustoću.
  5. Premažite tortu glazurom brzo i u što manje poteza jer će se vrlo brzo stegnuti. Glazirani kolač odmah stavite na pripremljenu površinu i ostavite da se glazura stegne do kraja. Višak glazure u dnu torte odrežite nožem i prebacite tortu na tanjur za posluživanje.

  Jutarnje žurke su sve veći hit u Beogradu: Jurke za one kojima noćni život sve teže pada, a uživaju u dobroj muzici Jurka - 5 Jurka - 4 Jurka - 2 +1 Jurka - 1