Galerija Brno - 1 1 Brno - 2 1 Brno - 3 1 Brno - 5 1

U trendu Alžir - 3 Bagatela! Ručak 3 eura, kava 30 centi: Mediteranska zemlja iznimne ljepote koja turistima prolazi ispod radara Kućica Noni za robinzonski odmor na Krku, Airbnb - 3 Usred šume 15 minuta hoda do prve plaže: Ova kućica na Krku prava je oaza mira Kampiranje Zlatne godine Kako se nekoć kampiralo? 10 prizora koji bude sjetu, ali i smijeh


Osuarij u crkvi sv. Jakova mjesto je koje ledi krv u žilama, ali ujedno i turistička atrakcija. Nalazi se u drugom najvećem gradu u Češkoj – Brnu.

Crkveno groblje iz 13. stoljeća s razvitkom grada vrlo brzo je postala premalo za sve preminule. Grobovi su se otvarali nakon deset do 12 godina kako bi se ostaci pokojnika ispraznili iz grobova i napravilo mjesta za nove.

Crkva sv. Jakova Crkva sv. Jakova (Foto: Getty Images)

Posmrtni ostaci bi se premjestili u podzemlje, odnosno osuarij ili kosturnicu. U vrijeme kuge i kolere bio je velik problem naći dovoljno mjesta za sve.

U 18. stoljeću groblja su se zatvorila za posjete kako bi se spriječile zaraze, a nakon što su zidovi srušeni stanovnici su zaboravili na mračnu prošlost.

Tek je 2001. godine otkriveno 50 tisuća kostura koji su nekoć bili uredno složeni – sve dok voda i blato nisu poremetili raspored. Osuarij u Brnu gotovo je najveći u Europi. Jedino Pariz ima katakombu s većim brojem kostiju.